Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 22-03-09, 15:31
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
1. σωστά όταν τα κάνουν άλλοι για εμάς στην άλλη πλευρά της υδρογείου είναι καλύτερα ... έχεις δίκαίο ... δεν έχουμε τις ενοχές ... που ειδες να το γραφω αυτο??
2. εγώ δεν μίλησα για μπουκάλα ... το να βγάλεις ένα είδος που ζει στα 15 μέτρα και να το βάλει σε ένα ενυδρείο στους 40 πόντους βάθος ...από μόνο του αποτελεί πρόβλημα ... υπάρχει λόγος που είναι στα 15 μέτρα .. πίεση .. φως κτλ κτλ ...πας εσυ στα 15 μετρα και μπορεις να βγαλεις ανεμωνη χωρις να εχεις μπουκαλα3. νομίζω ότι τα οικοσυστήματα μας κινδυνεύουν από πολύ σοβαρότερα προβλήματα από ότι να βγάλει κάποιος μία ανεμώνη από μέσα και να την βάλει σε ένα μεσογειακό ... να ψαρέψεις ένα χάνο και έναν γύλο .. ή να πιάσεις έναν αχινό ...ποιος ειπε οχι και ποιος ειπς για αχινους και χανους4. ότι και να πιάσεις από την μεσόγειο έχεις πάντα την λύση το να το ξαναφήσεις εκεί που το βρήκες άμα μεγαλώσει αρκετά ...
σε αντίθεση με τα τροπικά θαλασσινά και γλυκού νερού ψάρια που βρομάει ο κόσμος από ενήλικα ταλαιπωρημένα ψάρια που κάποιος πήρε .. το μεγάλωσε και απλά δεν ήξερε τι να το κάνει μετά ... (πχ. pangasius, piranhas και πολλά άλλα )τι σχεση εχει τωρα αυτο?

θεωρώ ότι η τοποθέτηση σου είναι λίγο υπερβολική ... αν κάποιος το κάνει με την απαραίτητη προσοχή και ευαισθησία .. όχι μόνο κατακριτέο δεν είναι ..το ιδο και η δικη σου.δωσε ενα τροπο περι προσοχης και ευαισθησιας
αλλά για μένα είναι πολύ καλύτερο από το να φτιάξεις ένα reef το οποίο δεν ξέρεις πόσα άλλα ζωντανά πέθαναν μέχρι να φτάσεις να αγοράσεις τα δικά σου ... αυτο συνβαινει με τα παντα

καμιά φορά στην προσπάθεια μας να εκδηλώσουμε το πραγματικό μας ενδιαφέρων για περιβαντολογικά θέματα .. χάνουμε το μέτρο υπερβάλλοντας σε ελάσσονος σημασίας πράγματα ... και χάνοντας την ουσία ...


πάντα χωρίς παρεξήγηση …
φιλικά …
φιλε μου διαφονω με τη λογικη του να πιανουμε με μπουκαλες και να βαζουμε στο ενυδρειο μας.δεν ξερω ανεμωνη που να βγαινει ετσι.δεν ειπε κανενας τιποτα για αχινους.κι εγω θα στησω μεσογειακο σε λιγο καιρο
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01522 seconds with 11 queries