Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 10-11-18, 23:19
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Είμαι έτοιμος, προμηθεύτηκα το νέο μου ενυδρείο (83 λίτρα αλλά πραγματικό πρέπει να είναι κοντά στα 70) και ξεκινάω την δουλειά.

Θα το "απολυμανω" με διάλυμα από ξύδι και νερο και καλό ξέπλυμα μετά με νερό, και θα αρχίσω το στήσιμο του, καταρχήν με φυσικές πέτρες, λέω για 3 κιλά στο σύνολο (συνδυασμό φυσική πέτρα λάβας και φυσικής πετρας dragonstone), μια ρίζα ξύλου για τα λίτρα αυτα και εύκολα φυτά που δεν χρειάζονται φύτευση (πόσα λέτε σε αριθμό είναι ιδανικά για τα λίτρα αυτά?), και μετά θα βάλω τα ψαράκια, γκάπυ, λίγα Ramshorn και κάνα γατόψαρο σαν γλυφτης μικρός (νομίζω έτσι λέγεται γιατί είδα σε ένα τοπικό πετ από κάτι πολύ μικρά τύπου πλεκο). Ταιριάζει αυτή η ψαροσυνθεση σωστά; Γατόψαρο μπαίνει και ένα η πάνε ζευγάρι η δεν έχει σημασία;

Έχω μπόλι από το άλλο μου μικρό ενυδρείο οπότε δεν θα έχω πρόβλημα στο φίλτρο και θα χρησιμοποιήσω το αρχικό του εσωτερικό του φιλτρο.

Προμηθευτηκα και ένα βαρέλι τροφίμων για τις αλλαγές νερού το οποίο επίσης θα απολυμανω με ξύδι και νερο και θα προμηθευτώ έναν θερμαντήρα για το βαρέλι και έναν κυκλοφορητη η αντλία νερού και ένα λάστιχο για την μετάγγιση του νερού από το βαρέλι στο ενυδρείο. Ακόμα δεν έχω καταλάβει ποια είναι η διαφορά κυκλοφορητη και αντλίας νερού. Θα αλλάζω γύρω στα 30λιτρα και στα δύο ενυδρειακια κάθε φορά. Μπορείτε να μου πείτε σαν κυκλοφορητη η αντλία νερού τι χρειαζομαι στα λίτρα αυτά; ίσως και να μην χρειάζομαι στα λίτρα αυτά αλλά θέλω να στήσω την υποδομή έτσι όπως πρέπει να γίνεται.

Ότι άλλες προτάσεις/ενστάσεις μπορεί να έχετε παρακαλώ θα χαρώ να τις ακούσω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02479 seconds with 11 queries