Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #179  
Παλιά 12-04-12, 22:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Super.
Ηρεμα ειναι.
Καθαρο νερο.
Τζαμι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Σπύρο μπορείς να μου τεκμηρειώσεις λίγο αυτό που είπες? γιατί σκέφτομαι να πάρω ΑΟ, αλλά δε θέλω να μπλέξω με τύρφη..

Γιατί, αν αναμίξεις νερό βρύσης με νερό ΑΟ δε πέφτει το πεχα ?
Το νερο της ΑΟ εχει μηδενικη αλκαλικοτητα (KH) δλδ δυνατοτητα buffering - δυνατοτητα να κραταει σταθερο το πεχα.
Αυτο το κανει να ειναι ευκολο να προσαρμοστει στο πεχα του διαλυματος που θα αναμιχθει.
Στην προκειμενη περιπτωση το διαλυμα ειναι το νερο της βρυσης (ή του ενυδρειου αναλογως που θα το ριξουμε), του οποιου θα υιοθετησει το πεχα.
Αν στο νερο ππυ θα το αναμειξουμε υπαρχουν οξεα πχ τα χουμικα και τανικα οξεα της τυρφης, το πεχα θα πεσει (τα οξεα ριχνουν το πεχα), αν δεν υπαρχουν θα παραμεινει εκει που ειναι και αν υπαρχουν ασβεστολιθικα υλικα μπορει και να ανεβει.
Αλλα οξεα μπορει να ειναι τα φωσφορικα (απο τροφες κλπ).
Τα οργανικα (σκουπιδι κλπ) επισης θα το επηρεασουν προς τα κατω.
Το διοξειδιο επισης θα το κανει ευαλλωτο σε αποτομες αλλαγες.
Ποτε δεν βαζω διοξειδιο σε νερο ΑΟ.

Εγω κραταω καθαρο απο οργανικα το βυθο και το φιλτρο μου, παραλληλα εχω χαμηλα φωσφορικα.
Ετσι με την ΑΟ δεν εκανα τιποτα στο πεχα. (εριχνα ομως τη σκληροτητα GH και το TDS)
Με την τυρφη και τα ("καλα") οξεα της ριχνω και το πεχα.
Πολυ πιο ευκολα απο οτι αν εβαζα σκετο βρυσης με τυρφη.
Γιατι η βρυση πχ εχει 6 KH ενω με μιξη βρυση ΑΟ (KH 6 + KH 0) πχ 50-50% εχω ΚΗ 3.
Με το 3 πεφτει πιο ευκολα απο οτι με το 6.

ΥΓ "καλα" λεω τα τανικα και χουμικα οξεα γιατι αρεσουν στα ψαρια αυτα, κανουν καλο στο ανοσοποιητικο τους και τα σπρωχνουν και σε αναπαραγωγη.
Τα φωσφορικα τα κραταω χαμηλα γιατι ειναι αιτια για αλγες.
Και τα οργανικα γιατι επηρεαζουν βιολογια, νιτρικα κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01592 seconds with 11 queries