Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 03-10-13, 21:06
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή ειδος θερμανσης...

καλησπερα!!! το ενυδρειο φτανει στο τελος του, και ειμαι στην μεγαλη σκεψη και στο ψαξιμο για τον τροπο που ειναι πιο καλος και οικονομικος να κραταω σωστα την θερμοκρασια!!!!
για οσους δεν ξερουν να πω οτι το ενυδρειο ειναι γυρο στα 5000 λιτρα, ειναι χτιστο, και θα σκεπαστει με πολυκαρμπονικο.
αυτο σημαινει οτι το ενυδρειο θα εχει μικρες απωλειες θερμοκρασιας + οτι στο νησι δεν εχουμε το τρελο κρυο τον χειμωνα.

θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας και να το συζητησουμε...

καποιες λυσεις ειναι.

1) ηλιακος θερμοσιφωνας. πολλα θετικα, αλλα μεγαλο κοστος και μεγαλο υψος η ταρατσα απο το ενυδρειο.

2) ηλεκτρικος θερμοσιφωνας. θετικα οτι θα ειναι διπλα στο ενυδρειο, μεγαλος ογκος ζεστου νερου, αλλα θα εχω κι εδω λιγο την ΔΕΗ

3) πανελ νερου. θετικο οτι θα μπει στο τοιχο, και με ελαχιστο ηλιο θα εχω 100 βαθμους χαλαρα, αρνητικο οτι οταν δεν χρειαζομαι ζεστο νερο, θα ειναι μονιμα η βαλβιδα εκτονωσης ανοικτη.

4) αντιστασεις. θετικα οτι δεν χρειαζομαι εγκαταστασεις, αρνητικα οτι βασιζομαι στην ΔΕΗ. αν μπορουσα να υπολογισω της απωλειες του ενυδρειου ισως να συμφερει αν δεν αναβουν συχνα...

5) ξυλοσομπα. θετικα οτι θα ζεστενω και το ενυδρειο και τον χωρο, το καυσιμο το βρισκουμε τζαμπα. αρνητικα, δεν ειναι αυτονομο.

6) λεβιτας πετρελαιου. θετικα το φτηνο κοστος διατηρησης θερμοκρασιας ενυδρειο. αρνητικα, το κοστος εγκαταστασης μιας και ο λεβιτας ειναι στο δευτερο οροφο και μακρυα απο το ενυδρειο, + οτι ο λεβιτας ειναι τις αδερφης μου που αν και ειμαστε πολυ αγαπημενοι... ποτε δεν ξερεις....

οτι σκεφτεστε και εχετε στο μυαλο σας θα ηθελα να το ακουσω.
ευχαριστω!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01536 seconds with 11 queries