Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 31-07-08, 10:45
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή λιμνη με παπιες

καλημερα σε ολους σας δεν εχω καποιο ενυδρειο με ψαρια η χελωνες (αν και στο παρελθον ειχα 2 χελωνες σε ενυδρειο για περιπου 7--8 χρονια) τα τελευταια 10 χρονια εχω αγριοπαπιες (πρασινοκεφαλες, μανταρινους και καρολινες) σε καταλληλα διαμορφωμενο χωρο περιπου 60 τετραγωνικων μεσα στον οποιο εχω μια λιμνουλα περιπου 1500--2000 λιτρων. το νερο το αλλαζω τακτικα περιπου 1 φορα την εβδομαδα και το χρησιμοποιο για ποτισμα στον κηπο μια που η λιμνουλα μου ειναι κτισμενη με πετρα πανω και οχι μεσα στο εδαφος δεν χρειαζομαι αντλια για το αδειασμα.τον τελευταιο καιρο ξεκινησα την κατασκευη ενος μηχανικου --βιολογικου φιλτρου για την λιμνη. εχω τις τεχνικες γνωσεις για την κατασκευη του μια που ειμαι βιολογος με ειδικευση στο περιβαλλον. το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι ο διαχωριστης του μηχανικου μερουσ του φιλτραρισματος απο το βιολογικο. ως τωρα χρησημοποιω φιλτρο αποροφητηρα με μετρια αποτελεσματα . αν καποιος γνωριζει κατι για υλικα φιλτραρισματος για λιμνες παρακαλω ας μου δωσει καποιες πληροφορειες. το προβλημα ειναι οτι τα περισοτερα φιλτρα δεν αντεχουνε τον ογκο της βρωμιας που ειναι περιπου μισος με ενας κουβας την εβδομαδα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01371 seconds with 11 queries