Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 03-04-20, 17:16
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Εγώ να πω ότι άρχισαν να μου μπαίνουν υποψίες ότι πρόκειται γι' αυτά τα "Anchor worms", σήμερα το ανακάλυψα τυχαία στο YouTube και έφτασα να βλέπω βιντεάκια που εκτός της θεραπείας του ψαριού, το αφαιρούσαν κι απ'το σώμα τους με τσιμπιδάκι σαν αυτά των φρυδιών.

Να πω την αμαρτία μου δεν αντιστάθηκα, είπα να τον πιασω τον μικρό να δω αν αφαιρείται αυτό το πράγμα. Εξωτερικα της ουράς λοιπόν το λευκό "μπιμπίκι" βγήκε μόλις το ακούμπησα, εκείνο το σημείο στην ουρά φαίνεται πλέον πεντακάθαρο και δεν έχει καν κάποια ορατή πληγή από κάτω!
Αυτά στο εξωτερικό σημείο της ουράς που είχε το λευκό χρώμα.

Αν δείτε στις φωτό παραπάνω και εστιάσετε στο εσωτερικό μέρος της ουράς, θα διαπιστώσετε ότι υπάρχει ένα κόκκινο σημάδι στο ίδιο σημείο (αλλα από την εσωτερική πλευρά της ουράς ) που μοιάζει με σκουλικάκι, περισσότερο όμως φαίνεται σαν πληγή. Γρατζουνιά, κάτι τέτοιο..

Θέλω να κάνω την απόπειρα να εδώ αν αφαιρείται και αυτό το πράγμα αλλά είναι δύσκολο να επέμβω στο σημείο, δεν θέλω να ταλαιπωρήσω πολύ το ψαράκι και να το αγχωσω στη φάση θεραπείας που βρίσκεται.

Εξωτερικά πάντως δείχνει σαν να μην είχε καν πληγή, σαν να του δημιουργούσε μια φλεγμονή η πληγή από τη μέσα πλευρά της ουράς.

Ο μικρός είναι πολύ δραστήριος και δείχνει να μην καταλαβαίνει το παραμικρό, σαν να μην υπάρχει τίποτα που τον ταλαιπωρεί (πόνος από την πληγή ας πούμε ). Γυρνάει χαρούμενος το ενυδρείο, τρώει φυσιολογικά - έως λαίμαργα, βρίσκεται πολύ κοντά στον μεγάλο ψαρή μου και κάνουν ωραία παρέα..

Θα προσπαθήσω να βγάλω καλύτερες φωτό, να δείτε πως είναι πλέον το εξωτερικό μέρος της ουράς και κατόπιν θα δοκιμάσω να κάνω ότι καλύτερο γίνεται με τη φωτογραφία της εσωτερικής πλευράς. Μπας καταλάβει καλύτερα δηλαδή κάποιος αν πρόκειται για βακτήριο, αρρώστια η απλά πληγή που φτιάχνει μόνη της εν καιρώ..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01470 seconds with 11 queries