Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 15-09-11, 16:30
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων

...Το μόνο που θα κάνει είναι να σου φτιάξει άλλο ενυδρείο ή sump...

Πες τα βρε Γιάννη! Κι αν το κάνει και αυτό. Όλοι μας έχουμε γνώση από εμπειρίες δικιες μας ή γνωστού προσώπου πως συμπεριφέρνονται συνήθως οι διάφορες εταιρίες όταν βρεθούν στη θέση να υλοποιήσουν τα περί εγγυήσεως και ασφάλειας που είχαν υποσχεθεί στο πελάτη με την αγορά του προϊόντος.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι η εταιρία που μου κατασκεύασε το ενυδρείο και το sump δεν ανήκει στη παραπάνω κατηγορία. Μίλησα μαζί τους αρκετές φορές από το Δεκέμβριο του 2010 και για ένα εξάμηνο περίπου που κράτησε η κατασκευή του ενυδρείου με το sump και δεν μου έδωσαν αρνητική εικόνα.
Τους είχα υποσχεθεί μάλιστα και διαφήμιση μέσω των ενυδρειακών Forums την οποία δυστυχώς δεν μπορώ να υλοποιήσω όχι μόνο λόγω της δυσαρέσκειας μου με την υψηλή τελική τιμή του ενυδρείου+sump που ίσως και να δικαιολογείται εν μέρη, από το γεγονός ότι η προσφορά μόνο για το ενυδρείο και τη βάση, αρχικά έγινε το Δεκέμβριο του 2010 και έκτοτε υπήρξε καθυστέρηση λόγω εορτών, αλλά και με την απόφαση μου να κάνω και sump εκ των υστέρων. Έτσι πιστεύω ότι πέσαμε αναπόφευκτα και στις αυξήσεις των υλικών κλπ.

Η αρχική προσφορά που μου είχαν κάνει, για το ενυδρείο και τη βάση δεν άλλαξε και δεν τη θεωρούσα κακή γιαυτό άλλωστε έδωσα το ok για τη κατασκευή. Για το sump όμως δεν ζήτησα προσφορά αλλά ούτε και μου εδώθει και έτσι με τη παράδοση μου ήρθε και το μπουγιουρντί για το sump, το οποίο πιστεύω κάλυψε ενδεχομένως και κάποια μείωση κέρδος, που είχαν από την προσφορά του ενυδρείου και της βάσης, λόγω του χρόνου που μεσολάβησε. Τέλος πάντων

Πέρα όμως από την υψηλή τιμή όταν ήρθαν στο σπίτι τα προϊόντα διαπίστωσα και κάποιες «κακοτεχνίες». Για παράδειγμα η βάση ήταν μακρύτερη κατά 2,5εκατοστά αλλά και πετσικαρισμένη 2 εκατοστό σε μία γωνία, με αποτέλεσμα να μη κάθεται σωστά το ενυδρείο.
Επίσης το skimmer (Deltec mce600) παρόλο που τους το είχα στείλει να το μετρήσουν για να χωράει κρεμαστό εξωτερικά στο σαμπ δεν μπορούσε να βγει το κυπελάκι για να το αδειάζω. Το ύψος υπολειπόταν κατά 3 εκατοστά. Μετά από πολλές μανούβρες, ευχέλαια και δοκιμές κατέληξα να το βάλω μέσα στο σαμπ και ευτυχώς δουλεύει κι έτσι.
Για το πετσικάρισμα της βάσης που πιστεύω ότι είναι και το σοβαρότερο μου πρότειναν να γεμίσω απλά το ενυδρείο και ότι με το βάρος του νερού θα καθόταν. Πράγματι συνεργάτης τους, Χανιώτης και φίλος, ήρθε σπίτι γεμίσαμε μαζί το ενυδρείο με νερό και συναρμολόγησε και τις σωληνώσεις.
Δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα για την ώρα και η διαφορά των 2 εκατοστών μειώθηκε σταδιακά στο 0,5 εκ.
Τις πρώτες μέρες που μπήκε το νερό άκουγα συχνά κάτι γκρου-γκρου αφύσικα αλλά τώρα έχουν λιγοστέψει. Πιστεύω να πάνε όλα καλά.

Τα ψαράκια δυστυχώς αναγκάστηκα να και τα έβαλα νωρίς στο νέο ενυδρείο γιατί λόγω της καθυστέρησης είχαν μεγαλώσει αρκετά και το 300άρι του έπεφτε μικρό και είχαν αρχίσει οι τσακωμοί.
Όλα τρώνε και είναι εν ζωή αλλά την έχουν ακούσει ελαφρώς. Κάποια έχουν ασπριλάδια στα πλαϊνά πτερύγια και μου φαίνεται ότι κάποια έχουν και γουρλωμένα μάτια.
Αιτίες πιστεύω ότι είναι εκτός από το σύνδρομο του νέου ενυδρείου και η κακή απόδοση των υλικών (βιολογικών και χημικών) στο σαμπ.

Έχω πάρει τώρα κι ένα μήνα δύο κάνιστρα Eheim (2260+2217) και ελπίζω να πάμε καλύτερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01855 seconds with 11 queries