Θέμα: "Έλος"
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-04-15, 23:41
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή "Έλος"

Πληροφορίες

Διαστάσεις: μ55*π35*υ25
Όγκος: 48 λίτρα μικτά
Κατηγορία: Riparium,βιότοπος betta.ν.α.Ταϋλάνδη.
Φυτά: Στο ενυδρείο, μερικά ριζακια vallisneria,pellia,lemna minnor,Ceratophyllum demersum .Εκτός νερού, ...Tillandsia cyanea, κοινή φτέρη.
Ψάρια / Άλλα είδη: Μια απόχη με τροφή!!!.... Είμαι σε αναζήτηση είδους betta(μέχρι να βρώ,η απόχη θα βγάλει λέπια)
Διακοσμητικά υλικά: Ρίζες εμπορίου και πλάτανου,ξερά χόρτα, καλάμια,γένι απο χαμεροπα(ειδος φοίνικα),μπεζ χαλαζιακη άμμος,φύλλα cattapa, alder cones.
Φόντο: Δεν έχει. Βοηθάει ο τοίχος που είναι γκρί. Αρχικά είχε μπει καφέ χαρτόνι αλλά λόγο μαύρου νερού δεν φαινόταν τίποτα μέσα στο ενυδρείο.
Φωτισμός: "Πειραγμενο" φωτιστικό γραφείου με λάμπα led 20w/220v
Διάρκεια φωτισμού: 7,5 ώρες
Φιλτράρισμα: εσωτερικό κινεζακι 300l/h. 3w. με spray bar και με κατεύθυνση ροής στο τζάμι.
Αυτά μου δίνουν μηδενική ανατάραξη τις επιφάνειας που είναι το ζητούμενο για ενυδρείο betta.
Θερμοστάτης: 50w
Λίπανση: Ταμπλέτες tetraplant crypto (μια φορά έβαλα για τις βαλισνεριες) και actiplant (σπάνια) για να βοηθήσω λίγο την φακή.
Παροχή CO2: όχι

Παράμετροι:
pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (GH): 14 στο βαρέλι αλλαγής,όμως 15 στο ενυδρείο μετα την αλλαγή.
Μάλλον οφείλεται στην εξάτμιση και στο συμπλήρωμα που κάνω δυο φορές μεταξύ δύο αλλαγών (τώρα τον χειμώνα.Το καλοκαίρι δε ξέρω τι θ'απογινω ).Τώρα βρήκα αλλη ρουτίνα και την εξηγώ παρακάτω.
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: 10 λίτρα κάθε εβδομάδα. 9 βγάζω, 10 βάζω. Έτσι συμπληρώνεται το ένα λίτρο (σχεδόν) τις εξάτμισης και κραταω κάπως την ισορροπία στη σκληρότητα
Θερμοκρασία: 28°c
Άλλες πληροφορίες:

Η γυαλα είναι diy με 5αρι τζάμι χωρίς κόντρες.

Τρέχει εδώ και δύο μήνες έτσι όπως είναι.Στο κοντινό μέλλον θα γίνει μια αναβάθμιση,αρκεί να βρω τα υλικά που χρειάζομαι.

Το στρώσιμο έγινε με μπολι απο το άλλο ενυδρείο και τροφή σε απόχη(μου πήρε 9 μέρες) την οποία και συνεχιζω για να διατηρω την βιολογία (δεν έχω ψάρι είπαμε).

Το δοχείο που φιλοξενεί την φτέρη, ειναι πλαστικο ταπερ και αφου κοπηκε κατάλληλα κολληθηκε με σιλικόνη απευθείας στη γυαλα. Δυσκολεύει τα μερεμετια αλλά δε γινόταν να μπεί με άλλο τρόπο (βεντούζεςκ.λ.π.)

Οι τιλλανσιες, είναι επιφυτα αεροφυτα που δεν έχουν ανάγκη κάποιο υπόστρωμα για να καλλιεργηθούν.Έχουν δεθεί με πετονιά απο τις ρίζες τους. Είναι βέβαια εκτός βιότοπου αλλά με αρέσουν και αναπτύσονται καλά.

Όλα τα παραπάνω φυτά ψεκαζονται ανά δυο μέρες με νερό βρύσης και μια φορά την εβδομάδα με βρόχινο νερό ενώ η φτέρη ποτίζεται με νερό του ενυδρείου.

Τα καλάμια είναι μαζεμένα απο την εθνική οδό (!) και τα κλαδάκια απο άγνωστο φυτό (σε μένα είναι άγνωστο,όχι οτι δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμη)

Οι μετρήσεις είναι της api.
Δεν είναι καλές και καποτε πρεπει να σκεφτω την ΑΟ γιατί με κούρασαν τα βαρέλια και οι προετοιμασίες και παρολαυτά να μην έχω ακριβώς τις τιμές που θέλω.(ή, το γυρνάω σε αφρικάνικο)

Λίγη επιείκεια στις κριτικές σας πλιζ
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01805 seconds with 11 queries