Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-02-13, 00:23
panosdiver Ο χρήστης panosdiver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2013
Περιοχή: Μαρκοπουλο Μεσογαιας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Πρόβλημα με Θερμικο σοκ.. Βοήθεια!!

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι νέος στο forum και ζητώ βοήθεια. Προχθές πήρα ένα comet το οποίο ήθελα να το βάλω σε κρύο νερό. Έχω ένα ενυδρείο το οποίο είχα στρώσει και ανυπομονούσα να βάλω το χρυσοψαράκι. Δεν είχα θερμαντήρα γιατι είχα διαβάσει οτι τα χρυσόψαρα αντέχουν και σε λίμνες κάτω απο τους 10 βαθμούς το χειμώνα. Το λάθος ήταν το εξής. Ενώ το πήρα απο το pet shop παρασυρθηκα απο τη διαδικασία με τα τροπικα και απο τους 20-25 βαθμούς που ηταν εκει φαντάζομαι (ήταν ζεστη η σακουλα) εκανα τη προσαρμογη ατο καινουριο με το τροπο που κανω στα τροπικα. Μέσα στο ενυδρειο η σακουλα να παρει θερμοκρασια και συμπλήρωμα απο το ενυδρείο ενα τριτο νερο ανα τεταρτο. Μέσα σε 45 λεπτα ομως η θερμοκρασια του νερου του ψαριου απο 20-25 επεσε στους 12-15. Μεγαλη πτωση πολυ γρηγορα..Ήταν και κρυα μερα. Μεγαλη η βλακια μου σας λεω. Τώρα το καημενο κάθετε ακουνητο στον βυθο. Έπαθε σοκ. Τί μπορει να εχει παθει και υπαρχει γιατρεια? Ψάχνω το internet και βλεπω αρθρα για αιμολυση και ωσμωτικη πιεση αλλα δε βρισκω θεματα θεραπειας.. Παρακαλω αν ξερει καποιος.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimis : 16-02-13 στις 18:45
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01297 seconds with 11 queries