Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 27-01-13, 16:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
Αααα ναι σωστά!! Thanks! Τότε το ότι το δικό μου τεστ είναι ολοκαίνουργιο και τα αποτελέσματα αφορούν τις πρώτες μετρήσεις από τότε που άνοιξε το μπουκάλι και τα μουκαλάκια των νιτρικών κοπανήθηκαν και ανακινήθηκαν πολύ είναι κάτι που με προβληματίζει. Επίσης το τεστ της αμμωνίας που δεν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά και δεν θέλει τόση ανακίνηση και αυτό με προβληματίζει.

BTW τώρα που δουλεύουν και τα 2 φίλτρα μαζί τα ρεύματα στο ενυδρείο το κάνουν σαν πλυντήριο. Δεν ξέρω πόσο μεγάλη ροή να έχω? Το περισσότερο μου φαίνεται πολύ, το λιγότερο λίγο. Το νέο φίλτρο έχει ένα τσουτσούνι που η ροή του καλύπτει όλη την επιφάνεια, μήπως να βάλω το μονό στόμιο γιατί ως έχει ολόκληρη η επιφάνεια έχει ανατάραξη και αν θέλουν να πανε στην επιφάνεια τα παρασέρνει σε όλο το εύρος της.
Αν το κοπανησες απο την αρχη, πριν απο το πρωτο τεστ, τοτε εδειξε σωστα.

Η αμμωνια υπαρχει γιατι δεν εφτανε το φιλτρο. Θα πρεπει να περιμενεις να δημιουργηθουν αποικιες στα υλικα του 2ου φιλτρου.
Αν παρα ταυτα δεν γινει τιποτα με την αμμωνια, παει να πει οτι κατι αλλο φταιει και παρεμποδιζει τη νιτροποιηση. (εχω βαλει πιο πανω λινκ για τους παραγοντες που την επηρεαζουν, θερμοκρασια πεχα, οξυγονο κλπ κλπ)

Δεν εχουν ρυθμιση ροης τα φιλτρα? Κοψε οσο χρειαζεται να μη γινεται τσουναμι.
Τωρα χρειαζεται καλη αναταραξη παντως στην επιφανεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01576 seconds with 11 queries