Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #156  
Παλιά 29-12-11, 15:07
Jimakos Ο χρήστης Jimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,

-Όταν κλείνω τα φώτα όχι δεν πιάνει υγρασία.
-Τα φυτά δεν είμαι σίγουρος αν αναπτύσσονται ακόμα γιατί είμαι στην έκτη μέρα και είναι νωρίς για να ξέρω. Πάντως δεν τα βλέπω να έχουν ξεραθεί η κάτι τέτοιο.
-Τρύπες είχα στο νάιλον καμιά δεκαριά (έγιναν με οδοντογλυφίδα).
-Ίσως βιάστηκα με το χώμα αλλά δεν μπορούσα να βρω Algoflash. Λέγεται "Βιοφύλ Plus" και είναι ελληνικό προϊόν. Είναι οικολογικό, 100% οργανικό φυτόχωμα και περιέχει φυλλόχωμα, τύρφη, οργανική ύλη και περλίτη (καμία χημική πρόσμιξη).
-Με το ψέκασμα είμαι ακόμα λίγο "βλέποντας και κάνοντας" γιατί το κάνω πρώτη φορά. Πάντως έχω καταλάβει ότι επειδή η καλλιέργεια είναι σε εσωτερικό χώρο σίγουρα χρειάζεται περισσότερο ψέκασμα από το να ήταν σε εξωτερικό χώρο.

Και επειδή πρέπει να κάνω πολλούς ψεκασμούς σκέφτηκα κάτι που με βοηθά πολύ και εμένα και τα φυτά.
Αυτή την φορά έβαλα καινούργιο νάιλον χωρίς καθόλου τρύπες και άνοιξα μία τρύπα ψηλά στην κάθε μεριά του πλαστικού δοχείου. Στην τρύπα χωράει ακριβώς το κεφάλι από το ψεκαστήρι μου οπότε και ψεκάζω από εκεί και από τις δύο μεριές οριζόντια. (βλέπε φώτο)

Έτσι δεν χρειάζεται να ψεκάζω ανοίγοντας το καπάκι και κάθε φορά να μου χαλάει το νάιλον και να παιδεύομαι. Με τις τρύπες αυτές και η καλλιέργεια αναπνέει και εγώ ψεκάζω με ευκολία και τελειώνω σε ένα λεπτό. Και σε περίπτωση που θέλω να μην αναπνέει η καλλιέργεια (πχ cuba) απλά κλείνω τις τρύπες με ταινία.

AQUA PURA η όποιος άλλος ξέρει θα ήθελα την γνώμη σας μήπως κάνω κάτι λάθος.
Για το TIP ευχαριστώ, έβαλα αλουμινόχαρτο γύρω γύρω και όλα ΟΚ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Holes.jpg
Εμφανίσεις:  611
Μέγεθος:  55,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02464 seconds with 12 queries