Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 24-09-10, 15:01
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν εχω δει κανεναν να εχει 10 πανγκασιους,συνηθως εχουν 1 με 2.
Τωρα εκτος απο τα λιτρα υπαρχei και το κοστος αγορας.
Οσο κοστιζει ενα 2μετρο(μου εχουν ζητησει και 4500ευρω) μπορεις να κανεις μια δεξαμενη χρισημοποιοντας ξυλο,τσιμεντο η' ακομα και πισινα στο κοστος ενος rio 400.
Συνεχίζεις την αδιέξοδη λογική της σύγκρισης ανάμεσα σε ψάρια μικρομεσαίου μεγέθους και στα μεγαλύτερα ψάρια που
μπορεί κανείς να βρει σε πετσόπ. Θα προσπαθήσω να μπω σ' αυτήν την λογική για να σου απαντήσω:
Το ότι δεν έχεις δει εσύ κανέναν να παίρνει 10 πανγκάσιους, δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται, αφού κοστίζουν όσο 1-2 δίσκοι.
Στα 100 πανγκάσιους που πουλιούνται, μόνο 1 θα πάει σε αξιοπρεπές ενυδρείο κάποιου γνώστη monsterfishkeeper και
τα 99 θα καταλήξουν σε ενυδρεία τα οποία άνετα χωρούν 1 μονομάχο, κάποια από αυτά χωρούν και 10 δίσκους, αλλά
κανένα δεν χωράει 1 έστω πανγκάσιους σε τελικό μέγεθος, πόσο μάλλον 10, γιατί είναι λίγο άδικο να συγκρίνουμε το 1 με τα 10.

Πόσα πιστεύεις από τα χιλιάδες πανγκάσιους που πουλιούνται, απευθύνονται στους monsterfishkeepers που έχουν (αν έχουν) τον χώρο
να τα φιλοξενήσουν και πόσα σε ανίδεους αρχάριους που θα τα βάλουν σε 50-200 λίτρα, νομίζοντας ότι το ψάρι δεν θα μεγαλώσει?
Αν πραγματικά αγαπάς τα πανγκάσιους, εσύ πρώτος θα έπρεπε να ζητάς την απαγόρευση εισαγωγής τους, αφού λόγω του μεγέθους
τους, οδηγούνται σε γενοκτονία σε μικρά και ακατάλληλα ενυδρεία, σε ποσοστό 99% ή στην καλύτερη περίπτωση σε νανισμό και
ταλαιπωρία, αφού (μην γελιόμαστε) ελάχιστοι έχουν την δυνατότητα για μια μια τεχνιτη λιμνη εσωτερικου χωρου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01409 seconds with 11 queries