Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 29-09-07, 15:25
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή Αρχάριος+Στρώσιμο=Απορίες!

Γειά χαρά σε όλους. Μετά από πολύ διάβασμα και περιήγηση στο INTERNET ήρθε η ώρα να μπώ και εγώ στο κόσμο σας. Αγόρασα λοιπόν ένα ενυδρείο 53Λτ (για 200άρι πήγαινα αλλά.. οι παντρεμένοι θα με καταλάβουν!) με ένα εσωτερικό κινέζικο φίλτρο (σύντομα θα αντικατασταθεί) και θερμοστάτη.
Ποτέ δεν είχα σκοπό να στρώσω το ενυδρείο με χρυσόψαρα, αλλά αυτό κάνω γιατί η γυναίκα μου είχε αγοράσει ένα τέτοιο ψάρι και το έβαλε σε γυάλα, οπότε εγώ υπέθεσα πως είναι καλύτερα να μέσα ζήσει στο ενυδρείο(πρέπει βέβαια να σκεφτώ για το μέλλον του όταν έρθει η ώρα να βάλω μέσα τα ψάρια που έχω αποφασίσει).
Πρός το παρόν δεν έχω βάλει μέσα τίποτε άλλο εκτός από κάποια πετραδάκια (μη ασβεστολιθικά) και φυσικά το ψάρι. Στο άμεσο μάλλον βέβαια θα το αδειάσω για να προσθέσω υπόστρωμα, φυτά, ξύλα, πέτρες κ.λ.π.
Από περιέργεια και για "προπόνηση" έκανα σήμερα τα πρώτα μου τέστ (το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και 3 ημέρες) και τα αποτελέσματα είναι τα παρακάτω:
PH: 8,5 (τόσο PH έχει και το νερό του δικτύου)
ΝΗ3-ΝΗ4: 0,5 mg/l
NO2: 0,1 mg/l
NO3: 10 mg/l
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι οι μετρήσεις δείχνουν ότι το στρώσιμο έχει προχωρήσει πολύ σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01523 seconds with 11 queries