Θέμα: fringing reef
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 11-07-11, 00:32
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μέθοδος αυτη είναι "επικίνδυνη" με την έννοια ότι για να λειτουργήσει θέλει και No3 και po4. Αρα συνεχές τάισμα και προσοχή.

ΥΓ Αν σκέφτεσαι σοβαρά να συνεχίσεις τη μέθοδο αυτή πήγαινε σε biopelets.
τελικα ειδα οτι η βοτκα μου σταθεροποιησε τα νιτρικα στο 5-7 και ελαχιστα φωσφορικα (μη μετρησημα) .. ομως φαινοταν οτι σαν κατι να μην πηγαινε και τοσο καλα ενω οι τιμες σε N και P ηταν χαμηλες ειχα συνεχως λιγο κυανο και λιγες αλγες οχι πολλα πραγματα ενω ειχα αρχησει να παρατηρω ασπρισματα στις βασεις απο τις ακροπορες , ετσι πριν δυο εβδομαδες αλλαξα την πηγη ανθρακα σε bioffuel το οποιο το συνδυαζω με mb7 το οποιο ηδη δουλευα αμινοξεα και βιταμινη c και οπως καλα λες θελει και P για να δουλεψει .. τον αντιφοσ. τον εχω αφαιρεσει απο καιρο αλλα στο refugion διατηρουσα μεγαλη ποσοτητα σαετο και υποψιαζομουν οτι ρουφαγε ολα τα φωσφορικα και σαμποταριζε την μεθοδο,οποτε την αφαιρεσα ολη και παραληλα εφτιαξα ενα diy zeoreactor απο το παλιο μου κινεζικο σκιμμερ jad που απ'οτι φαινεται την κανει καλυτερα αυτη τη δουλεια απο το σκιμμαρισμα με αμεση χωρεσε 1250γρ υλικου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rawnerve Εμφάνιση μηνυμάτων
update???
ενδειαφερον πως παει το ενυδρειο σου??
φωτο?
το ενυδρειο ειναι σε φαση στοκαρισματος σε ακροπορες κυριως μιας αλλαγης στον τροπο εξαγωγης θρεπτικων απο το νερο , το αρχικο στησιμο του βραχου εχει αλλαξει αρκετα ειναι πολυ αερατο πλεον και αρκετος βραχος εχει μετακομησει στο σαμπ ..τα ψαρακια ειναι ολα σε φορμα και καλοταϊσμενα αυτο που θελω για να ανεβασω και καμια φωτο ειναι να μεγαλωσουν λιγο τα κοραλακια και κυριως να παρει τον ... αυτο το λιγο κυανο και η λιγη αλγη σε ευχαριστω που παρακολουθεις το θεμα ,δεν το εχω παρατησει.
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01560 seconds with 11 queries