Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 24-05-12, 21:23
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
40-60 λιτρα ειναι σουπερ
30 ειναι πολυ καλα
20 δεν ειναι κι ασχημα για πιο εμπειρο χομπιστα (αντε γιατι εχω ενα αδειο 20λιτρο που ειχα τις γαριδες και τις μετεφερα στο 50αρι .... μη του βαλω κανενα μονομαχο )

Στα 30 λιτρα πρεπει να ειναι πιο λιτη η διακοσμηση, και στα 20 ακομα πιο πολυ λιτη.
Εχω φιλους που ειχαν μονομαχους που εζησαν ολο το προσδοκιμο ζωης τους δραστηρια και υγειως ακομα και σε 10λιτρα, μη το παρακανουμε.

Για να μιλησουμε πρακτικα, για τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα του μικτου ενυδρειου.
Πχ σε ενα 20λιτρο.
Χωραει παντου.
Μικρο μεν κοστος αγορας ενυδρειου διακοσμησης και εξοπλισμου, οχι ομως πολυ μικροτερο ομως απο ενα 60αλιτρο. Παιζει ρολο η γνωση της αγορας και των τιμων, οπως και να ξερεις τι πρεπει να παρεις και τι σου φορτωνουν τσαμπα.
Το πρωτο μου ενυδρειο, 50 λιτρα ψαροσαλατα με εσωτερικο φιλτρακι και ψευτικα διακοσμητικα, μου κοστισε τα 2/3, ειλικρινα, απο το δευτερο 200 λιτρα με eheim εξωτερικο και φουλ φυτα αληθινα.
Αν ξερεις να κολλησεις και μονος σου το ενυδρειο, ειναι σχεδον τα ιδια λεφτα. Μικρες οι διαφορες.

Αλλαγες νερου ανετες. Γεμιζεις δυο 4λιτρα μπετονακια νερο βαζεις και αντιχλωριο και τα αφηνεις μερικες ωρες να ερθει σε θερμοκρασια χωρου.
Τα βαζεις καπου ψηλα με ενα λαστιχακι μεσα απο αεραντλια και γεμιζει αργα το ενυδρειο.
Στο 60 λιτρο, το βαρελακι σου το 20-25λιτρο το θες, για προετοιμασια νερου, και μια αντλια να ανεβαζει το νερο.
Για να μη μπλεκεις με κουβαδες

Ομως με το παραμικρο κρυο ή ζεστη, στο μκρο ενυδρειο το νερο αλλαζει ευκολα θερμοκρασια και θελει καλο και αξιοπιστο θερμαντηρα και ψυξη το καλοκαιρι.
Το καλοκαιρι αν θελεις να φυγεις διακοπες καμια βδομαδα, θα αδειασει απο την εξατμιση το ενυδρειο.
Αν του εχεις και ψυξη? ουτε τριημερο δεν πας.
Η μονη λυση ειναι η αυτοματη αναπληρωση. Με ψυξη, ενα 20λιτρο θα χανει απο 0.5-1 λιτρο την ηεμρα αναλογα την ζεστη καο τη ανβτερη θερμοκρασια που ρυθμιζουμε στα ανεμιστρακια (ααα θελουμε και controller θερμοκρασιας, δεν αφηνουμε ετσι μικρο ενυδρειο αλλα 15 ευρω ο controller)
Αν πεσει λιγο παραπανω τροφη μπορει να δημιουργηθει πιο ευκολα προβλημα.

Στο τελος θα δουμε οτι τα περιφερειακα που χρειαζεται ενα μικρο ενυδρειο για γινει αξιοπιστο, θα ειναι ιδια ή και περισσοτερα απο ενα μεγαλυτερο.
Τα ειπε και ο Αλεξανδρος πιο πανω.

Μετα ομως εχουμε το δειλημαααααα.
60 λιτρα και να βαλω μονομαχο μονο????
Μας καλυψες πληρως μπορω να πω
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01732 seconds with 11 queries