Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 01-01-18, 19:41
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από νικος123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια και καλη χρονια με υγεια και οτι επιθυμειτε.Τωρα με εβαλες σε σκεψεις για τα λιτρα του ενυδρειου.Λες να παω στο αντιστοιχο μοντελο της εταιρειας διαστασεων 45x36x34 cm και να βαλω ενα εξωτερικο φιλτρο 600λιτρα την ωρα που εχω?Με τις γαριδες το ξερω οτι ειναι ρισκο ειδικα αμα βαλω τηω ada το υποστρωμα που ανεβαζει αμμωνια,αλλα θα ηθελα να αποτρεψω την αλγη και ελεγα μηπως βαλω red cherry τις πρωτες μερες.
Αν σε παίρνει, πήγαινε σε 60 άρι μια και καλή. Θα σε διευκολύνει κάπως και στις επιλογές ψαριών που ούτως ή άλλως σε τόσα λίγα λίτρα είναι εξ ορισμού πολύ περιορισμένη. Εξωτερικό 600άρι φίλτρο είναι τεράστιο! Αν δεν έχει ρυθμιστή ροής θα σου το κάνει πλυντήριο!!!Να φανταστείς ότι στο δικό μου 60 άρι έχω ένα εξωτερικό Eheim Classic 150 (300lt/h) και το "πιάνει" μια χαρά από την μία άκρη στην άλλη...

Τις άλγες δεν θα τις αποτρέψουν σοβαρά οι γαρίδες αλλά το προσεκτικό ξεκίνημα και η αποφυγή λαθών σε φωτισμό και λιπάσματα.
Έχε υπ' όψη σου πάντως ότι τα Ramshorn είναι....50 φορές αποτελεσματικότερα από την καλύτερη γαρίδα για να αντιμετωπίσεις την άλγη. Ούτως ή άλλως πολύ συχνά οι γαρίδες- εκτός αν έχεις πολλές ή τις αφήνεις σκόπιμα με ελάχιστο φαγητό- μετά από λίγο καιρό κακομαθαίνουν από τις "λιχουδιές" που ρίχνουμε σε αυτές ή στα ψάρια και...τεμπελιάζουν με τις άλγες
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01410 seconds with 11 queries