Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 04-08-13, 00:15
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαζή ενδεχομένως η ερώτηση και χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα του φίλου, αλλά μιας και ρώτησε για θερμόμετρο...αναρωτιέμαι :

Χρειαζόμαστε τα θερμόμετρα εφόσον έχουμε εγκατεστημένο controller?
Κι αν ναι, πως είμαστε σίγουροι πως πρέπει να ρυθμίσουμε τη θερμοκρασία του controller βάσει της ένδειξης του θερμόμετρου?
Οκ, έχω διαβάσει τα περί : Πάρε 5 θερμόμετρα κι αυτά που δείχνουν την ίδια ένδειξη είναι τα σωστά
Ή βύθισε τα σε πάγο και όποια δείξουν 0 είναι τα σωστά
Αλλά μέχρι τώρα έχω αγοράσει 3 controller STC και κανείς τους δεν χρειάστηκε ρύθμιση...σ οτι αφορά τη θερμοκρασία

Αν η απάντηση είναι πως δεν χρειαζόμαστε τα θερμόμετρα...τότε σ ότι αφορά το Νο5 στα ερωτήματα εγώ προτείνω STC1000 (ετσι κι αλλιώς θα τον χρειαστείς)

Εγώ έχω πάντα ένα αναλογικό θερμόμετρο στο ενυδρείο για έλεγχο του controller. Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί. Ίσως ο controller ξερυθμιστεί. Από μόνος του ή από το χέρι κάποιου περίεργου... Ακόμη και το να μην συμβαδίζουν controller και θερμόμετρο (το πιο πιθανό), εμείς θα ξέρουμε τι διαφορά έχουν (πχ θερμ/σία controller = Θερμ/σία θερμόμετρου + 2). Οπότε που και που ρίχνουμε και καμιά ματιά στο θερμόμετρο για να σιγουρευτούμε πως ο controller είναι σωστός και δεν ξεκαλιμπραρίστηκε...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01484 seconds with 11 queries