Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 20-01-09, 21:16   #1
Εντελώς Αρχάριος με 96λιτρο ενυδρείο
gio
Junior Member
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 22

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gio Ο χρήστης gio δεν είναι συνδεδεμένος 20-01-09, 21:16
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια και χαρά!

ήθελα από καιρό να βάλω ένα ενυδρείο στο γραφείο μου αλλά όλο το ανέβαλα...τελικά πρόσφατα αγόρασα το 96λιτρο ενυδρείο που είχαν σε προσφορά τα Carrefour. Το γέμισα με νερό την πρώτη μέρα...έτσι-περισσότερο για να δω μπας και χάνει από πουθενά... και ξεκίνησα να ενημερώνομαι κυρίως από το forum αυτό, όπως και από άλλα π.χ. γερμανικά website's. Μια που διάβασα για τον κύκλο του αζώτου μου φάνηκε καλή η ιδέα να μην αδειάσω κατευθείαν το νερό αλλά να το αφήσω λίγο (το ενυδρείο ήταν άδειο χωρίς dekor και χωρίς ψάρια) μέχρι να αποφασίσω πως θα το διακοσμήσω και τι ακριβώς θα βάλω. Τελικά σήμερα που έχω πλέον το dekor παρατήρησα μια έντονη θολούρα στο τζάμι... έχω προμηθευτεί με τα νέα Test-kit της TETRA 6 in 1 που μετράνε pH, KH,GH,NO2,NO3 και Cl2 ωστόσο δεν έχω κάνει ακόμα καμία μέτρηση (σκοπεύω να κάνω την πρώτη αφού ολοκληρώσω το dekoration. Επίσης πήρα το safestart της TETRA έτσι για σιγουριά μπας και δε δω τις επιθυμητές ενδείξεις στα test-stripes. Πλέον έχω τοποθετήσει το λευκό χαλαζιακό χαλίκι που επέλεξα και έχω τις δύο ρίζες σε νερό μέχρι να μη βγάζουν τόσο πολύ χρώμα. Σημείωση κατά την τοποθέτηση του χαλικιού αφέρεσα το μισό και παραπάνω νερό που είχα για περίπου 5 μέρες στο ενυδρείο και το ξαναγέμισα με καινούργιο. Η θολούρα στο τζάμι είναι αισθητή και με το χέρι και είναι μια κάπως "γλειδερή" επιφάνεια. Δε φεύγει τρίβοντάς το παρά μόνο με το νύχι δηλαδή ξύνοντάς το. Χμ... μάλλον έγραψα πολλά...
Η Ερώτηση είναι: η θολούρα αυτή είναι κάτι το ανυσηχιτικό; πρόκειται να φύγει από μόνη της; π.χ. αφού ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου ή πρέπει να κάνω κάτι για αυτό;

ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!

ΥΓ. Είχα σκοπό όταν οι ρίζες μου που έχω σε λεκάνη δεν θα έβαφαν άλλο το νερό να τις τοποθετούσα μέσα στο ενυδρείο και μετά με μέτρηση να αποφάσιζα αν είναι ok για 2 ψαράκια ή αν πρέπει να βάλω και safestart. Κατόπιν θα έβαζα 2 ψαράκια. Τώρα (μετά την εμφάνιση της θολούρας του τζαμιού) είμαι λίγο μπερδεμένος!
Εμφανίσεις: 2880
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01542 seconds with 12 queries