Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 06-03-13, 01:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
1..εχθες πηγα να παρω μπολι απο εναν φιλο.τα μακαρονια του φιλτρου του για την ακριβεια.ε δεν τα πηρα τελικα οχι γιατι δεν εχω επιστοσυνη στις συμβουλες σας(αλωστε γι'αυτο τον λογο κυριος μπηκα στο φορουμ),αλλα γιατι μου φανηκε κατι ξενο περα για περα.ειμαι απολυτα σιγουρος βαση λογικης οτι ο μονομαχος ειναι καλυτερα στο αστρωτο ενυδρειο απ'οτι ηταν στη γυαλα(και στο ποτηρι του φραπε μεσα στο οποιο μεγαλωσε στο πετ σοπ).ο χωρος τον οποιο θα διαλεξει για περιοχη του θα ειναι στρωμενος απο τον ιδιο.σκεφτητε οτι μπαινετε σε ενα δωματιο το πρωι στο οποιο δωματιο κοιμοταν 10-12 ατομα ολη τη νυχτα χωρις να αεριστει καθολου.ναι ξερω οτι γι'αυτο γινονται οι αλλαγες νερου ομως πιστευω οτι καλυτερα ειναι να στρωθει ενα ενυδρειο απο μερικα ανθεκτικα ψαρια,το οποια φυσικα και θα κρατηθουν στο ενυδρειο,παρα με βακτηριδια και μικροοργανισμους απο "ξενο σπιτι".

2. Οσο για το χρυσοψαρο συντομα θα μετακομιση στην λιμνη,στο φραγμα θερμης.

3. η συνθεση με τα ψαρια που αποφασισα ειναι ...δυο cory,5 zebra,2 μικρα collisa lalio(εχω διαβασει και εχουν συμφωνησει και αλλοι οτι τα γκουραμι σταματουν την αναπτυξη τους αναλογικα με τον χωρο-περιοχη που διαθετουν) και τον μονομαχο.αυτα τα ψαρια θα μπουν σταδιακα(ανα ειδος και οχι ανα ατομο)μεσα σε διαστημα 3 μηνων.Ευχαριστω για τις συμβουλες και την εμπειρια που μου χαριζετε...


Υ.Γ. τα ταπερ και οι πλαστικες λεκανες ειναι απο πλαστικο.το πλαστικο γινετε απο πετρελαιο...δεν το σωζει το στωμενο φιλτρο
1. Το στρωσιμο δεν ειναι μια απλη διαδικασια σαν να στρωνει καποιος το κρεββατι του.
Τα βακτηρια που θα εβαζες στο ενυδρειο σου μεταφερωντας τα στρωμενα υλικα, δεν εχουν καμια σχεση με ποδαρίλα συγκατοικων.
Χωρις να εχεις κατανοησει ακομα τη χημεια του ενυδρειου μη βγαζεις συμπερασματα με παρομοιωσεις ασχετες.
Βαζεις γερες βασεις και για αλλες γκαφες.

2. Δεν ξερω αν γινεται φυσικα να φιλοξενησει το φραγμα το ψαρι . Αν ναι, η "μετακομιση" θελει προσοχη. Το ψαρι πρεπει να προσαρμοστει σωστα.

3. Η συνθεση που αποφασισες ειναι λαθος. Τη συνθεση τη μελεταμε πριν την αποφασισουμε. Ηδη σου εχω γραψει περι της συνθεσης αυτης, μπορει να μη το ειδες.

ΥΓ Αλλο τα παραγωγα και αλλο το πετρελαιο. Μη τα μπερδευεις.
Μελετησε λιγο τα αρθρα του φορουμ.
Κανε και google για αυτα που γραφεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01609 seconds with 11 queries