Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #65  
Παλιά 29-03-21, 10:29
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά

Προς το παρόν φαίνεται να βαίνουν όλα καλώς (πτου μη το ματιάξω κιόλας)

Οι μετρήσεις εχτές με υγρά test ήταν ΝΗ3 0 ΝΟ2 0 και ΝΟ3 στο 12,5.

Έχω μέσα 6 guppy. 2 αρσενικά και 4 θυληκά και το ενυδρείο είναι 50λτ.

Μερικές διευκρινήσεις.

Α. Στο φίλτρο θυμίζω ότι άλλαξα το υλικό του σε siporax mini των 35γρ και έκοψα ένα σφουγγαράκι που είχε στη μέση για να χωρέσει. Έχει επίσης στην εισαγωγή του ένα λεπτό φιλτράκι (μάλλον άνθακα). To θέμα είναι ότι την προηγούμενη εβδομάδα το ξέπλυνα ελαφρώς σε μια λεκάνη με νερό του ενυδρειου που έκανα αλλαγή. Ίσα το βύθισα μέσα να φύγει το πολύ χώμα που είχε μέσα. Μετά από μία εβδομάδα η ροή του ένα μειωθεί πάρα πολύ. Από τα τσουτσούνια που έχει το συντριβάνι του τα μισά δεν τρέχουν κάν. Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω; Είναι φυσιολογικό αυτό; Υπάρχει περίπτωση να βουλώνουν οι τρυπούλες και να μειώνεται η ροή και να μην φταίει το φίλτρο; Το άλλο που σκέφτομαι είναι μήπως έχω πιέσει το υλικό και τα δυσκολεύω στην ροή γιατί το βιολογικό που είχε ήταν πολύ λιγότερο. Οπότε μήπως να βγάλω λίγο siporax για να αραιώσει λίγο;

Β. Σκέφτομαι να βάλω μια μικρή αεραντλία (έχω βρει με 6 € μια mouse) με μια ανεπίστροφη και μια μικρή αερόπετρα για το εφέ. Μου αρέσει πίσω από τις πέτρες μου να φαίνονται μπουρμπουλίθρες να αναβλίζουν. Να το κάνω; Να προσέξω κάτι; Γενικά καλό δεν θα κάνει;

Γ. Σε ότι αφορά τα ψάρια, σκέφτομαι να προσθέσω και 2 πλάτυ και τέλος δύο κορύντορες (αν τους λέω καλα) για το υπόστρωμα. Θα είναι οκ? Πρέπει να προσέξω κάτι;

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σας !!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01481 seconds with 11 queries