Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 06-06-17, 21:45
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως σου είχα πει και στο ενυδρείο "Της ανηψιάς", δημιουργείς για άλλη μια φορά, ολόκληρη κατηγορία Μεσογειακού θαλασσινού.

Να ξαναπώ πολλά ΜΠΡΑΒΟ για την προσπάθεια και την επιμονή σου.

Πολύ καλή η επιλογή των ψαριών σου. Για τον τριπτερύγιο το είχα παρατηρήσει και εγώ παλαιότερα. Εάν δεν έχει να κάνει με την τροφή πιστεύω ότι πιθανόν να οφείλεται στην μη παρουσία λοιπών ψαριών του είδους και ιδαίτερα αρσενικών (προσωπική άποψη).
Παρεπιπτόντως το γωβιοειδές είναι όντως συγγενείς με τους γωβιούς και πρέπει να είναι κάποιο είδος Lepadogaster, πιθανόν το Lepadogaster lepadogaster ή το Lepadogaster candolii που είναι αρκετά κοινά, τουλάχιστον το 1ο που ξέρω, στις βραχώδεις κυρίως παραλίες (βότασλα, κροκάλες κλπ) και μέχρι μικρό βάθος. Θα το βρεις συνήθως κολλημένο πάνω σε πέτρες.

Για το όζον δεν ξέρω να σου πω περισσότερα και καλά θα είναι αφού το χρησιμοποιείς καιρό τώρα να βγάλεις κάποια χρήσιμα συμπεράσματα και να μας τα ποστάρεις προκειμένου να γίνει κάποιος χρήσιμος οδηγός. Θέλει προσοχή μεγάλη βέβαια στο είπαν και παραπάνω.

Για τις μακροάλγες (φύκη) προχωράς και βλέπεις πως τα πάνε. Ήδη αναφέρεις ότι καταγράφεις οπότε καλό θα είναι να τηρείς κάποιου είδους ημερολόγιο, προκειμένου να μπορείς να τα συσχετίζεις και με το τι συμβαίνει στο κανονικό τους περιβάλλον ανάλογα με τις εποχές.

Θα σου έλεγα ότι αφού εμμένεις στο θέμα των μακροαλγών δώσε αρκετή βαρύτητα στο θέμα του φωτισμού. Δεν ξέρω εάν στο ενδιάμεσο διάστημα έχεις καταλήξει κάπου, αλλά δώσε περισσότερη βάση εκεί και παίξε ιδιαίτερα με φάσματα που βρίσκονται πιο κοντά προς το φυσικό φως.

Αναμένουμε να μας πεις τι γίνεται και με το σάμπ και μέχρι πόσο έχεις εξελίξει το θέμα.

Συνέχισε να μας εκπλήσεις ευχάριστα.
Αναμένουμε νεώτερα καθώς και εξελίξεις στο ενυδρείο.

Υ.Γ
Περιττό να σου πω πως σε λίγα χρόνια αναμένουμε την ανηψιά και τον ανηψιό να εντάσσονται στην οικογένεια του GAB.
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!
Το τριπτερύγιο δυστυχώς έγινε μεζές σε έναν ωραίο γοβιό που έχω προσθέσει... Τον πέτυχα με κόκκινη ουρίτσα να προεξέχει από το στόμα του!! Δύο μέρες μετά την τότε ανάρτησή μου πάντως, ξαναβρήκε το κόκκινο χρώμα του...
Το γωβιοειδές το πέτυχες!!! Έχει πολύ ιδιαίτερη συμπεριφορά!!
Οι κόκκινες και πράσινες μακροάλγες δυστυχώς με τον καιρό αποχρωματίζονται... δεν ξέρω γιατί, καθώς το φως είναι φως ηλίου και αρκετά έντονο, περίπου 1w/lt... Ίσως θέλουν περισσότερη ροή... θα το ψάξω γιατί είναι πανέμορφες!! Μπορώ κάθε 2 μήνες που αρχίζουν αν λιώνουν να αλλάζω/προσθέτω νέες, αλλά το θέμα είναι να αναπτύσσονται στο ενυδρείο!!
Η Sargassum Muticum μεγαλώνει γρήγορα αλλά διαπίστωσα οτι χρωματίζει κίτρινο το νερό στο ενυδρείο όταν είναι σε αρκετή ποσότητα!! Ο ενεργός άνρακας δεν κάνει δουλειά!! Το όζον όντως αποχρωματίζει αποτελεσματικά αλλά μετρώντας το ORP με ένα pen stick που μου έδωσαν κάθε λίγο δεν γίνεται δουλειά!! Έχω παραγγείλει controller!!
Η ποσειδωνία μας τα πάει σούπερμε τον φωτισμό αυτό!! Την έχω κλαδέψει 2 φορές!!
Το sump το έχω ξεκινήσει αν και αργοπορημένα, σε μια τετράγωνη έκδοση που θα πατάει πάνω σε ένα βαρέλι 30 λιτρων της αναπλήρωσης!! Δεν παλεύονται οι συνεχείς αλλαγές νερού!! Φαίνεται στις παρακάτω φωτος...
Από το ενυδρείο θα μπαίνει το νερό σε σφουγγάρι και ενυδρειακό βαμβάκι σε ένα αποσπώμενο κουτάκι, θα περναει από το σκίμερ, θα συνεχίζει σε ένα οριζόντιο ATS, μετά σε ένα upflow ATS και μετά στον χώρο της επιστροφής όπου θα υπάρχει και ένα μικρό φιλτράκι με ενεργό άνθρακα...
Έχω παραγγείλει grow leds με fans έτοιμα για τα 2 ATS..
Σε καμιά βδομάδα πιστευω να έχω ολοκληρώσει και να παρουσιάσω!!
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170606_213822.jpg
Εμφανίσεις:  403
Μέγεθος:  75,3 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170606_213829.jpg
Εμφανίσεις:  378
Μέγεθος:  59,8 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170606_214029.jpg
Εμφανίσεις:  383
Μέγεθος:  83,0 KB

Τα ανήψια μου ζητάνε μάσκες να πιάσουν τα δικά τους ψαράκια!! έχουν τη μούρλια του θείου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02058 seconds with 12 queries