Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 11-09-09, 22:25
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικη μου αποψη ειναι οτι μπορεις με λιγες κινησεις και χωρις πολλα εξοδα σε εξοπλισμο να κανεις και ομορφο.
Καταρχας κρατας τα σκαλαρακια σου,για τους ροδοστομους θα συμφωνησω με τον προλαλισαντα sir οτι ειναι απαιτητικα και ευασθητα ψαρακια (ιδανικο ph το 6-6.5),κρατα τα 2 σου κορυ και παρε αλλα 4-5 panda ισως να μην κοπαδιασουν αλλα το κοπαδι κορυ θα κανει και τα υπαρχοντα να ειναι ηρεμα και οχι ντροπαλα και να κρυβοντε.Απο σμηνοψαρα θα σου προτεινα η τα hasemania nana ή lemon tetra ή ακομα και glowlight tetra,και οι 3 ποικιλιες μπορουν να ζησουν σε νερο δικτυου χωρις τροποποιησεις του νερου και ειναι και σχετικα μεγαλοσωμα ωστε να μην τα πειραξουν τα σκαλαρια.
Απο φυτα μπορεις να βαλεις τα εξης:.
1.anubias,ολα τα ειδη.(τα πιανεις-δενεις πανω σε ξυλα η πετρες)
2.bolbitis heudelotii (οπως η ανουμπιες)
3.crinum natans. (φυτευεις αλλα οχι ολος ο βολβος μεσα στο χαλικι)
4.valisneria (φυτευεις κανονικα)
5.Hygrophila polysperma (φυτευεις κανονικα)
6.Ceratophyllum demersum (επιφανειας η μπορεις να το πιασεις καπου)
11.Microsorium,ολα τα ειδη (μερικα ειδη φυτευονται,αλλα ειδη πιανοντε)
Τα συγκεκριμενα ειδη δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις φωτισμου,υποστρωματος και προσθηκης co2,απλα σε αυτα που θα φυτεψεις στο χαλικακι θα προσθετεις ανα 2-3 μηνες μια ταμπλετα βυθου την οποια θα θαβεις διπλα στην ριζα τους και ενα γενικο λιπασμα μια δυο φορες την εβδομαδα στην στηλη του νερου.
Απο διακοσμηση καλυτερα να βαλεις ριζες που ειναι ο αγαπημενος διακοσμος των σκαλαριων και μαλακωνει και ελαχιστα και το νερο.
Και οπως ειπε και ο σερ καλυτερα να τα κανεις εφαπαξ και οχι με δοσεις διοτι ταλαιπωρεις περισσοτερες φορες τα ψαρια.

Υ.Γ. :Πριν τα κανεις ολα αυτα καλο θα ηταν να μας πεις τις παραμετρους του νερου (ph kh) που εχεις οπως και τις μετρησεις που εχεις σε αμμωνια,νιτρικα κ.α. διοτι καλο θα ηταν να ξερουμε αυτα τα πραγματα πριν εφαρμοσεις τις προτασεις μας.


μακαρι να τα βρω τα panda....παντως τα cory μου αν και 2 δεν ειναι ιδιαιτερα ντραπαλα...
τα lemon tetra και τα glowlight tetra μου γυαλισαν κι εμενα!!!ομως τα δευτερα διαβασα πως δεν θελουν πολυ εντονο φωτισμο....και προβληματιστικα λιγο...δεν ξερω αν πρεπει να αλλαξω κατι σε σχεση με αυτο και επηρεσω τα ψαρια που ειναι ηδη μεσα αλλα ουτε κι αυτα που θα βαλω μεσα να μην ειναι ανετα....εκτος κι αν πρεπει να γινει καποια αλλαγη... θα το σκεφτω....
τις επομενες μερες θα επιστρεψω και με μετρησεις...ετσι κι αλλιως δεν σκοπευω να κανω κατι αμμεσα....θελω να ειμαι σιγουρη πριν κανω τα τελικα βηματα...
επισης θα ηθελα να πω οτι σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01765 seconds with 11 queries