Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 13-05-14, 20:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το redox δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί κάτι, αρκεί να κάνεις αλλαγή νερού χοντρικά το 1/3 κάθε 7-10 μέρες...
Αυτο φυσικα το προτεινεις για το συγκεκριμενο ενυδρειο, βαση των πληροφοριων που εχουμε.
Σε αλλο ενυδρειο, θα μπορουσε να ηταν καταστροφη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με τον delta66.. η μόνη ένσταση που έχω είναι για την GH... τα άλατα του μαγνησίου και κυρίως του ασβεστίου στο νερό, είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο (από έγκυρη πηγή) ότι οξειδώνονται ..? γίνονται άχρηστα για τα φυτά τα ψάρια τα όποια ζωντανά..?
Παράθεση:
Another example: Calcium (Ca2+) or Magnesium (Mg2+) which initially are composed of two positively charged ions immersed in a sea of movable electrons may have given up all possible electrons to cells/molecules under oxidation.
It is for this reason, then that positively charged calcium and magnesium supplies must be constantly renewed; without this “fresh” positively charged calcium, etc. your Redox balance will suffer.

Think of it this way; a battery "works" only when a positive and a negative electrode are present to maintain an electrical current. When the positive plates become exhausted, the battery is no longer functional, even though the metal plates and other "ingredients" for the battery are still present.
So it is that your GH or Calcium Test may show adequate minerals, but these minerals have been oxidized and thus rendering the test inaccurate as per ESSENTIAL positively charged calcium ions.

The above are over simplifications of the process, so please read on as I will go into further depth as the article progresses, especially as Redox relates to aquatic health.
Απο το πιο "ψαγμενο" αρθρο. σχετικα με το "redox και ενυδρειο".
http://www.americanaquariumproducts....ntial.html#top
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα για το redox που λες... μου φαίνονται κινέζικα. Αυτά πρέπει να τα διδάσκουν στο πανεπιστήμιο αλλά εγώ είμαι ακόμα στο δημοτικό όσον αφορά τα περι των ενυδρειακών. Πριν 1 χρόνο και κάτι που ξεκίνησα δεν είχα ιδέα πόσα λεφτά και χρόνο πρέπει να διαθέσω, και δυστυχώς υπάρχει έλλειψη και από τα δύο. Διαβάζω ξαναδιαβάζω και τελειωμό δεν έχει
Γιαυτο ολοι μας, αναλογα το επιπεδο μελετης που εχουμε κανει, καλο ειναι να το εξεταζουμε, οταν καποιος πιο μελετημενος/εμπειρος, μας προτεινει κατι ή μας προειδοποιει, με επιχειρηματα που δεν καταλαβαινουμε.
Πολλοι σκεφτονται, ελα μωρε υπερβολες αφου "το'χω".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-05-14 στις 20:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01872 seconds with 11 queries