Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 18-02-17, 19:07
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Δυστυχώς η ασθένεια συνεχίζει ακάθεκτη. Βρήκα άλλα δύο neon tetra προσβεβλημένα έκανα αλλαγή 30% και έριξα το φάρμακο σε όλο το ενυδρείο. Είναι πλέον βέβαιο πως είναι μεταδοτικό. Τα τρία νέον απομονώθηκαν στο καινούργιο μικρό ενυδρείο στο οποίο έριξα , σύμφωνα με τις οδηγίες τη διπλή δόση. Δυστυχώς από ότι φαίνεται, ενός κακού μύρια έπονται. Βρήκα και δεύτερο ψαράκι νεκρό. Αυτό δυστυχώς φαινόταν απολύτως υγειές. το βρήκα πάνω στη στη πάνω γυάλινη κόντρα του ενυδρείου. Κατά πάσα πιθανότητα πήδηξε κάποια στιγμή πανικόβλητο χτές, όταν παλεύμε να πιάσουμε το άρρωστο νέον, και ψόφησε εκεί πάνω, χωρίς να το πάρουμε δυστυχώς χαμπάρι! Εκανα όλα τα τεστ , αμωνία νιτρώδη νιτρικά και φωσφορικά . Ολες οι τιμές είναι φυσιολογικές και στα δύο ενυδρεία. Παραξενιά μόνο το PH. 6.8 στο μεγάλο 7.9 στο μικρό. Δικαιολογέιται άραγε τόσο μεγάλη διαφορά, καθώς σημειωταίον, το νερό του μικρού δεν είναι παρά 100% μετάγγιση από το μεγάλο; Φυσικά το μικρό δεν έχει παροχή co2, αλλά και πάλι δικαιολογείται τόσο μεγάλη διαφορά στο ΡΗ μέσα σε μία μόλις μέρα; Φοβάμαι μήπως αυτή η μεγάλη διαφορά στρεσάρει ακόμη περισσότερο τα άρρωστα ψαράκια. Aυτό το εσωτερικό φίλτρο HAILEA HL-BT400 που έχει ''από τη μάνα του'', το ίδιας μάρκας 60λιτρο ενυδρείο μου φαίνεται μεγάλη...πατάτα. Εχει παροχή 380 λτ/h μάλλον υπερβολική για 60λιτρο ενυδρείο! Κάνει υπερβολικό για το μέγεθός του θόρυβο και αναστατώνει ολόκληρο το ενυδρείο. Οι οδηγίες χρήσης του είναι μόνο στα...Κινέζικα. Γνωρίζει κανείς μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος περιορισμού της ροής του. Εχω βγάλει τον άνθρακα, λόγω θεραπείας από μέσα και έχω βάλει σε όλο το διαθέσιμο χώρο του μπλέ ενυδρειακό σφουγγάρι από το μεγάλο φίλτρο! Μήπως για αυτό έχει τόσο μεγάλη ροή; Kαι αυτή η κιτς ασπρη-μπλέ λάμπα! Αλλιώνει τόσο πολύ το χρωματικά το εσωτερικό του ενυδρείου και δυσκολεύει την παρατήρηση των ψαριών! Και το χειρότερο είναι ειδικών διαστάσεων και αμφιβάλω αν μπορώ να βρώ άλλη φυσιολογικού χρώματος για να την αντικαταστήσω!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01525 seconds with 11 queries