Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 24-10-12, 11:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Σακη κοιτα, ισως η λεξη "αχταρμας" ακουστηκε καπως ασχημα, αλλα οταν την εγραφα δεν ειχα στο μυαλο μου καποιον που θα βαλει ειδη που ταιριαζουν απολυτα (πχ νεον και κορρυ με γκουραμι) που ετσι κι αλλιως εχω προτεινει κατα καιρους σε ανθρωπους που θελουν κοινωνικα μη βιοτοπικα, αλλα πιο πολυ στο συνδυασμο που συζητιεται (κορυ με γκαπυ).
Προσωπικα οπως ξερεις αισθητικα βλεπω πιο σωστο να δω ενα ενυδρειο που να εχει νεον με κορρυ παρα ενα που να εχει νεον με kuhli loach αλλα αν καποιος με ρωτουσε για το δευτερο συνδυασμο θα του ελεγα πως ειναι μια χαρα αλλα απλως ειναι μη βιοτοπικος.
Δε νομιζω στο συγκεκριμενο θεμα οτι εχουμε καποια χοντρη διαφωνια απλα ισως με τον τροπο που υπερασπιστηκα το θεμα του βιοτοπικου ακουστηκε καπως σαν "αυτο ειναι το μονο σωστο" (λαθος διατυπωση απο μερους μου).
Αλλα σιγουρα εκει που θα επιμεινω ειναι οτι θεωρω οτι τα οσο αυστηροτερο γινεται βιοτοπικα ειναι το επομενο βημα εξελιξης.

Οσον αφορα τωρα το θεμα "αγριων" και εκτροφης ως προς τις συνθηκες εκει διαφωνω.
Ξερω πως υπαρχουν δυο αντικρουομενες διαφορετικες "σχολες" πανω σε αυτο το θεμα, και γνωριζω τα περισσοτερα επιχηρρηματα και των δυο, και κατανοω οτι σε καποια πραγματα και η "αντιπαλη σχολη" προβαλει καποια πολυ βασιμα επιχηρηματα, ομως με βαση τις δικες μου γνωσεις και αντιληψη εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι οι βιοτοπικες συνθηκες ειναι και οι ιδανικοτερες για καθε ζωντανο οργανισμο γιατι το dna δεν ξεχναει τοσο ευκολα εκτος κι αν παιξει καποια μεταλλαξη, (νομιζω το καλυτερο παραδειγμα που επιβεβαιωνει στην πραξη αυτη την αποψη ειναι η αναπαραγωγη των Νεον) οπως επισεις -εκει πιστευω συμφωνουμε ολοι- πως ενα ψαρι που ζει σε οξινο νερο, οσο πιο οξινο κρατας τοαο το καλυτερο γιατι ειναι απαλλαγμενο απο διαφορα παρασσιτα και παθογονα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01694 seconds with 11 queries