Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 11-04-18, 20:28
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι τιποτα δεν βαζεις απο κατω.κανεις πολυ καλα που βλεπεις βιντεακια στο διαδικτυο με μικρα φυτεμενα για να δεις οτι τιποτα τεχνητο δεν μπαινει στο ενυδρειο ουτε χαλικια βαμμενα ουτε πλαστικα λουλουδια η διακοσμητικα. εισαι σε πολυ καλο δρομο και οταν με το καλο το παρεισ αποφαση να δουμε και τα φυτακια
καλησπέρα, ο τοπικός μου πετσοπας (και ο μόνος στην περιοχή με φυτά δυστυχώς) μου είπε πως για το seachem flourite dark θα χρειαστεί χαλίκι από πάνω του υποστρώματος γιατί από μόνο του το υπόστρωμα θα φουσκώνει/ανεβαίνει/υψώνεται κλπ. ένα online pet shop που τους ρώτησα παράλληλα μου είπαν δεν χρειάζεται κάποιο χαλίκι πάνω από το υπόστρωμα, ότι μου είπες και εσύ δηλαδή.

επίσης πήγα να πάρω ανούμπια και μου είπε πως αυτή δεν χρειάζεται φύτεμα στο υπόστρωμα, που μάλλον είναι σωστό από ότι διαβάζω, αλλά εγώ εχώ σκοπό να την φυτέψω. δεν πήρα γιατί από αυτές που είχε τα φύλα τους ήταν μαύρα σε αρκετά σημεία και χωρίς να γνωρίζω ιδιαίτερα με αποθάρρυνε αυτή η όψη (σωστά έκανα ή δεν έχει σημασία?). με διαβεβαίωσε πως θα φέρει και άλλα φυτά σε καμιά δεκαριά μέρες. διαβάζοντας τον οδηγό για 13+1 είδα αρκετά φυτά αλλά θα ήθελα κάποιο άλλο με συντήρηση σαν της ανούμπια, δηλαδή μικρή, και βατό για αρχάριο. έχεις κάποιο να μου προτείνεις? επίσης ενδείκνυται να αγοράσεις φυτά online? υπάρχει κάποιο σαιτ που να είναι καλό?

ως προς το βαμμένο πλέον κεραμικό υλικό που προσπάθησα να το καθαρίσω με 5-6 βρασμένα νερά αλλά δεν καθάρισε από την πρασινίλα του sera omnipur for 1000l ένας 2ος πετσοπάς που μου το είχε δώσει μπολιασμένο εξ αρχής μου είπε πως δεν έχω πρόβλημα να το ξαναχρησιμοποιήσω έστω και "πρασινισμένο" αλλά είναι αμπόλιαστο πλέον, κάτι που μάλλον είναι σωστό και μου πρότεινε για να μπολιαστεί να χρησιμοποιήσω για κάποιον καιρό το sera bio nitrivec. είναι σωστή μέθοδος αυτή πιστεύεις?

Υ.Γ τα αγγελόψαρα σε πόσα λίτρα ανά ψάρι ενδείκνυται η διατήρηση τους αν γνωρίζεις? τα 27 λίτρα κάνουν? αυτός μου είπε ότι βάζω 2-3 αγγελόψαρα εκεί!
Υ.Γ2 το sera aquatan που είναι το αντιχλωριακό, κατά την αγορά του μου είπανε πως θέλει 5 σταγόνες ανά αλλαγή νερού. είναι σωστό αυτό? γιατί πλέον που αρχίζω και καταλαβαίνω μου φαίνεται λίγο.

σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο μου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01682 seconds with 11 queries