Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 27-09-14, 12:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα

Καταρχήν ψυχραιμία! Υπάρχει!
Πάμε πρώτα για τον εξοπλισμό
1. Skimmer: Πολύ καλό μηχάνημα, μάλλον δυνατό για τα λίτρα σου (η εταιρία το δίνει για 320 λίτρα), θα θέλει προσοχή μην "στεγνώσει" το ενυδρείο. Εδώ το σαφέστατο manual http://www.theaquariumsolution.com/f...nglish%202.pdf αν δεν το έχεις με τα αγγλικά, μου λές για οδηγίες!

Μήπως εναλλακτικά να βάλω αυτό?

To πως βρεθηκαν στα χερια μου, μεγάλη ιστορία!!
http://dennerle.com/en/products/nano...circulator-4-1 Υποτιθεται οτι ειναι ΟΛΑ σε ένα

Ή αυτό?
http://www.ebay.com/itm/190809121920...84.m1497.l2649


2. Φωτιστικό: Εγώ το βλέπω καλό, θα πήγαινα όμως σε led ίσως και απο ebay (πολλές επιλογές), αν δεν το έχεις πάρει ακόμα! Όσον αφορά την ένταση μην αγχώνεσαι, υπάρχει κανόνας 1w/l για διατήρηση sps, προσωπικά δεν υπερέβη ποτέ το 0,5w/l και δεν είχα κανένα πρόβλημα
Θα το ξεκινήσω με το dennerle και βλεπουμε
Ετσι κι αλλιως μονο κρεμαστό φωτισμό μπορώ να βάλω
Στα υπόλοιπα είσαι καλά

Πάμε τώρα στις ερωτήσεις
1. Για ξεκίνημα, και αφού έχεις συγκεντρώσει όλο τον εξοπλισμό, πρώτα βάζεις νερό απο ΑΟ, συμπληρώνεις αλάτι (περίπου 33gr/lt θα σου δώσουν αλατότητα 1026), το αφήνεις να διαλυθεί (θερμαντήρας και κυκλοφορία λειτουργούν)! Αφού σπάσει το αλάτι (ανάλογα με την μάρκα του αλατιού μπορεί να πάρει και 2 μέρες) και πετύχεις την σωστή τιμή αλατότητας συμπληρώνεις αραγωνίτη (που πρώτα έχεις ξεπλύνει καλά με νερό απο ΑΟ) και βράχο. Κατα την διάλυση του αλατιού και την προσθήκη αραγωνίτη το νερό ίσως γίνει "γάλα" , μην τρομάξεις , άστο να ξεθολώσει με το σκιμμαρισμα.
Θα έδινα ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στον ζωντανό βράχο, είναι πολύ εύκολο να πάρεις βράχο γεμάτο pests (ανεπιθύμητους οργανισμούς) και να μην μπορείς να στεριώσεις ενυδρείο της προκοπής ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Πως μπορώ να το ξέρω αυτό?

Καλό θα είναι πριν τον βάλεις μέσα να κάνεις εκτός ενυδρείου το aquascape χρησιμοποιώντας κόλλα ή άλλα υλικά, μέσα στο νερό δύσκολα τα πράγματα... Σωστος!!!

Εξτρα ερωτήσεις
1. Σου ανέφερα παραπάνω για το deltec
2. Ναι μπορείς να τα βάλεις σε διχτάκι σε εξωτερικό φίλτρο πρόσεξε όμως ο αντιφώσφορος να είναι χονδρόκοκκος γιατί αν είναι ψιλός (για ριάκτορα) την έβαψες, για ποσότητα καλύτερα να μιλήσεις με τα παιδιά της WW, κάθε εταιρία σχεδόν έχει άλλη δοσολογία! Σφουγγάρι και υαλοβάμβακα αν κρατήσεις θα πρέπει ΠΟΛΥ συχνά να τα καθαρίζεις γιατί η μούργα που θα μαζεύουν θα είναι πηγή νιτρικών για το ενυδρείο Αν δεν βαλω σφουγγαρι & υαλοβαμβακα, δεν θα περνάνε τα παραπάνω υλικά κατευθείαν στο ενδρειο? Αυτό θέλουμε?
Χίλια ευχαριστώ Κώστα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailor247 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις λαμπες που μου εδειξες τις εχω εγω καινουριες και τις δινω με 12 ευρω την μια.εχω 2 27αρες.
Βάσεις υπάρχουν?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 27-09-14 στις 12:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01985 seconds with 11 queries