Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-03-10, 10:53
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή περίεργη συμπεριφορά;

Παιδιά καλημέρα!
Κάθομαι και παρατηρώ με τις ώρες τα ψαράκια μου (4 γκάπυ και 4 πλάτυ νεοαφιχθέντα το Σάββατο) και έχω δει τις εξής δύο συμπεριφορές που δεν ξέρω αν είναι κάτι σημαντικό ή όχι, γιατί μια βδομάδα έχω τα ψαράκια μόνο! Λοιπόν, αρχικά παρατηρώ ότι σε κάποιες φάσεις τα πιάνει μια αναλαμπή και κάνουν πάνω-κάτω στο τζάμι συνεχώς! Αυτό είναι κάτι που το κάνουν όλα τα ψάρια (όχι ταυτόχρονα), περιστασιακά...Διάβασα σε παλιό ποστ κάτι για ενδεχόμενη ύπαρξη τοξίνης, αλλά δεν ήταν σαφή αυτά που έλεγε...
Το δεύτερο πράγμα που παρατήρησα, είναι ξαφνικά τινάγματα στο βυθό σαν να ξύνονται (μόνο σε δύο ψάρια). Αυτό το χω παρατηρήσει 2-3 φορές και δεν νομίζω να το έβλεπα αν δεν καθόμουν με τις ώρες να τα χαζεύω!
Πρόκειται όντως για προβληματική συμπεριφορά (να κάνω ποστ στις ασθένειες) ή είναι κάτι φυσιολογικό; Δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα κατά τα άλλα. Ευχαριστώ!
-------------------------
Βρήκα σε ξένο σάιτ μια θεωρία που εξηγεί και τα 2 συμπτώματα:
http://community.discovery.com/eve/f...8/m/1671908738
Υποστηρίζει ότι οι κινήσεις αυτές γίνονται για να δημιουργήσουν μπουρμπουλήθρες! Λέει ότι χρειάζεται αερόπετρα προσαρμοσμένη στην αεραντλία, έτσι ώστε να δημιουργούνται μπουρμπουλήθρες που θα "σπάνε" την επιφάνεια του νερού και θα αποβάλονται οι τοξίνες! Δηλαδή δεν το θέτει ως πρόβλημα οξυγόνωσης, αλλά ως πρόβλημα συσσώρευσης τοξινών! Εγώ έχω τις εξόδους των 2 φίλτρων να κάνουν ανατάραξη στην επιφάνεια, αλλά μήπως λόγω όγκου νερού (300 λίτρα), αυτό δεν είναι αρκετό; Να πάρω και μια αεραντλία;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria1983 : 15-03-10 στις 10:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01492 seconds with 11 queries