Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #325  
Παλιά 04-11-17, 04:46
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Συνεχίζεται το project αργά και σταθερά...
Έγιναν κάποιες αλλαγές στα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν, όπως πχ. αλλαγή του κουτιού που περιέχει το arduino με τα σχετικά shield και την οθόνη, κυρίως λόγω όγκου.
Επειδή λοιπόν όλο αυτό θα μπει στο σαλόνι δίπλα απ' το ενυδρείο, ήθελα κάτι πιο μαζεμένο. Έτσι πήρα το αμέσως μικρότερο κουτί της ίδιας εταιρίας.
Εδώ η σύγκριση δίπλα δίπλα, με εμφανή διαφορά κυρίως στο μήκος και πλάτος:





Τα πράγματα βέβαια στο εσωτερικό του δεν είναι το ίδιο άνετα με το μεγαλύτερο, αλλά χώρεσαν.

Επόμενο βήμα η τοποθέτηση βυσμάτων jack για τα 2 φλοτέρ σε ενυδρείο και βαρέλι αναπλήρωσης:



Η σύνδεση των 2 αισθητήρων θερμοκρασίας για ενυδρείο και βαρέλι γίνεται όπως και πριν, με χρήση δηλαδή βυσμάτων 3 επαφών, σαν αυτά που έχουν οι ανεμιστήρες για τους υπολογιστές ( και τα ενυδρεία μας ):



Επίσης προστέθηκε μια φωτοαντίσταση ώστε η οθόνη να ντιμάρει σύμφωνα με τον φωτισμό του περιβάλλοντος, κάτι που υπήρχε στην παλιά έκδοση του iAqua, όχι όμως στην τελευταία που έχω. Σχετικά εύκολο κομμάτι αυτό, αντιγραφή απλά ο κώδικας. Το δύσκολο κομμάτι ήταν να βρω την κατάλληλη αντίσταση (στην περίπτωσή μου 83k Ohm) ώστε και σε φουλ φωτισμό να φαίνεται έντονα και σε αρκετό σκοτάδι να ντιμάρει αρκετά, γιατί αυτές οι φωτοαντιστάσεις δίνουν διαφορετικές τιμές η μία με την άλλη, ανάλογα με την αντίσταση που έχουν για φωτισμό και σκοτάδι.
Πχ. αλλιώς θα παίξει μια με Light resistance : 10k Ohm και Dark resistance 20k Ohm και αλλιώς μια με διαφορετικές τιμές.
Εδώ φαίνεται η φωτοαντίσταση:



Οι κλασσικές τρύπες για τις απαραίτητες συνδεσμολογίες:



Και εδώ ένα βίντεο με κάποιες λειτουργίες που πρόσθεσα.
Ήθελα όταν πέσει η στάθμη νερού του ενυδρείου, να κλείνει αυτόματα ο κυκλοφορητής για να μην καεί ( είχα κουραστεί να τον βγάζω απ' την πρίζα σε κάθε αλλαγή ) και να ανοίγει ξανά όταν ανέβει πάλι η στάθμη, αλλά να θυμάται κιόλας το arduino σε τι κατάσταση ήταν πριν την διακοπή λειτουργίας του ώστε να επανέλθει στην ίδια κατάσταση και όχι απλά να ξαναδουλέψει ανεξαρτήτως άλλων παραγόντων.
Γιατί μπορεί εγώ πχ. να κάνω αλλαγή νερού και ταυτόχρονα να βγάλω το πλαστικό του κυκλοφορητή που κατευθύνει την ροή στην επιφάνεια για να το καθαρίσω από σαλιγκάρια και φύλλα που μαγκώνουν και ρίχνουν τη ροή.
Δεν ήθελα λοιπόν εκείνη την ώρα να πάρει μπροστά ο κυκλοφορητής και να μου σηκώσει το νερό στον αέρα σαν συντριβάνι.

https://youtu.be/VpPPVHcy1pY

Επίσης ήθελα να γίνεται το ίδιο και στο βαρέλι αναπλήρωσης, αλλά εκτός από τον κυκλοφορητή να κλείνει και τον θερμοστάτη αν μείνει από νερό:

https://youtu.be/1GcJHZiQBqA

Ο κώδικας είναι ρυθμισμένος να κάνει έλεγχο θερμοκρασίας ανά 10 δευτερόλεπτα και έλεγχο κατάστασης των φλοτέρ ανά 5 δευτερόλεπτα, γι' αυτό υπάρχει αυτή η διαφορά στους χρόνους μεταξύ τους.

Οποιαδήποτε συμβουλή-παρατήρηση ευπρόσδεκτη. Ακόμη δεν είναι εύκολο για 'μένα, αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι πιο εύκολο σε σχέση με την πρώτη μέρα που άνοιξα τον κώδικα και άρχισα να ασχολούμαι με αυτά και αυτό με ικανοποιεί.
Έχω μάθει και διάφορες χρήσεις ηλεκτρονικών που δεν ήξερα καν (όπως πχ. χρήση πολύμετρου) που είναι κάτι που σίγουρα θα χρειαστεί στο μέλλον, πήρα σταθμό κόλλησης ίδιο με αυτόν και αφού έκαψα 2 μύτες μέσα σε 2-3 ώρες, έμαθα να τις γανώνω και να τις κρατάω καθαρές σε όλη τη διάρκεια των κολλήσεων, όπως επίσης και την χρήση της σολντερίνης. Αρκετά χρήσιμη σε κάποιες περιπτώσεις, ειδικά όταν πας να κολλήσεις χοντρό καλώδιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:10 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02062 seconds with 11 queries