Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 07-05-08, 11:18
Το avatar του χρήστη kourba
kourba Ο χρήστης kourba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2008
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις μετρήσεις, το είπες και μόνη σου.. Δύσκολο με τις ταινίες να διακρίνεις χρώματα.. Αν δεις π.χ. το pH μετά από 40 δευτερόλεπτα, και μετά από 60 δευτερόλεπτα, άλλα λέει τη μία, άλλα λέει την άλλη..

Όσο για τις αγορές και τα ψώνια.. Επειδή είσαι στην αρχή.. Μη βιαστείς να πάρεις οτιδήποτε! Ψάξιμο, διάβασμα, μοιράζεσαι τις απορίες σου, και μετά.. Και εγώ, και φαντάζομαι πολλοί άλλοι, έχουμε πετάξει αρκετά λεφτά λόγω άγνοιας/ασχετοσύνης/βιασύνης σε άχρηστα ή σε λάθος πράγματα.. Υπομονή λοιπόν.. Μην εμπιστεύεσαι απόλυτα ό,τι σου λένε στα καταστήματα, να το ψάχνεις γενικά.. Και ρίξε και μια ματιά τι καταστήματα έχεις στην περιοχή κοντά σου, για να διαλέξεις σιγά σιγά το καλύτερο..

Να ακούσεις όσα γράφει η gaia, είναι λίγα τα λίτρα σου για υπόστρωμα (θα θες μετά και μπόλικο χαλίκι από πάνω, για να το συγκρατεί, και θα χάσεις μεγάλο μέρος από το ύψος σου).. Όπως επίσης, σε τόσο λίγα λίτρα, υπάρχει και μεγάλος κίνδυνος για να γεμίσεις άλγες, αν μπλέξεις με υποστρώματα.. Ο ίδιος κίνδυνος βέβαια υπάρχει και με τις ταμπλέτες, όπως λέει και η gaia, πρέπει να την βάλεις βαθιά στο χαλίκι, που σημαίνει ότι και πάλι θέλεις πολύ χαλίκι.. Το ίδιο και για τα υγρά λιπάσματα.. Καλύτερα μή ρίχνεις τίποτα τώρα στην αρχή.. Τα φυτά αργής ανάπτυξης, με τις αλλαγές νερού, και σε συνδυασμό με τα "απόβλητα" των ψαριών, τα παίρνουν τα στοιχεία που χρειάζονται..

Για φυτά, θα πρότεινα κι εγώ (αφού σου αρέσει κι εσένα) να διαλέξεις μία ωραία ρίζα (μη βιαστείς και πάλι, ψάξε για όμορφο σχήμα..) και να δέσεις πάνω κάποια ανούμπια νάνα, ή/και java moss.. (και μήν αγοράσεις το έτοιμο ξύλο με τα φυτά πάνω! μπορείς να το κάνεις και μόνη σου, όπως το θέλεις εσύ!) Ρίξε μια ματιά και εδώ για φυτά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

Και για ό,τι άλλο.. Η παρέα όλη εδώ είναι φανταστική, και θα σε βοηθήσει σε κάθε απορία!
Το μόνο κακό είναι ότι αν κολλήσεις το μικρόβιο, ξεκίνα να "σουτάρεις" βιβλιοθήκες, για να κάνεις χώρο για ενυδρεία!

καταρχην καλημερα!
λοιπον για να τα παρουμε με τη σειρα....σιγουρα θα προμηθευτω πιο αξιοπιστα τεστ,σιγουρα θ'αλλαξω φωτισμο καθως νομιζω οτι ειναι και η κυριοτερη αιτια που αρρωστησε το φυτο μου,δεν θα βαλω υποστρωμα και βλεπουμε....θα σας ενημερωσω για τις εξελιξεις.....
οσο για το...μικροβιο μου εχει ηδη μπει....αλλα μ'αρεσει πολυ!
απλα καμια φορα απογοητευομαι....ευτυχως που ειστε κι εσεις και βοηθατε παιδια!!!!
και παλι ευχαριστω πολυ πολυ!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01774 seconds with 11 queries