Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 25-02-15, 19:22
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Makrovoutis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι κανας μήνας που αλλαξα από diffuser σε reactor που το έχω βάλει στην είσοδο του φίλτρου - Fluval 406. Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα ούτε στη βιολογία ούτε στο ιδιο το φίλτρο - καλύτερη διάσπαση και διάχυση .. και αντίο μπουρμπουλήθρες.
Επείσης τρέχω όλο το 24ωρο το CO2, δεν κλείνει με τα φώτα.
Εχεις βάλει ήδη reactor. Επομένως δεν ειναι το ίδιο με το να οδηγείς άμεσα το co2 μέσα στο φίλτρο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το είχα χρόνια στην είσοδο του φίλτρου και δεν είχα κανένα πρόβλημα με βιολογία ή με κατανάλωση διοξειδίου
σε τελευταία ανάλυση αν έχει διοξείδιο το νερό,απο το φίλτρο θα περάσει τελικά
Εντάξει δεν ειναι το ίδιο πράγμα. Στην μια περίπτωση εχει γινει ηδη η διάχυση του αερίου και ο εμπλουτισμος του νερού σε co2 και στην αλλη περίπτωση εισάγεις χωριστά το αέριο μεσα στον κάδο του φίλτρου και το αναγκάζεις αυτο να κανει την οποια διάχυση.
Θα την κάνει?
Είναι σωστο αυτό?
Κατά το πόσο αποτελεί καταπόνηση στην αντλία του που δεν ειναι φτιαγμένη για τετοια δουλειά?
Μήπως δημιουργουνται θύλακες αερίου μέσα στον κάδο, σε σημεία που δεν υπαρχει η κατάλληλη ροή για την διάχυσή του και τι αποτελέσματα μπορεί να έχει κατι τέτοιο?
Εν ολίγοις, για τα λ7 ενος reactor δεν το ριψοκινδυνευω.
Εφοσον ομως το ειχες κανει εσύ για χρονια οπως λες, χωρίς προβλήματα στο φίλτρο, τότε πασο....
Εγω πάντως δεν θα το ριψοκινδυνεψω.
Ειναι ομως σίγουρα μια πολυ χρήσιμη πληροφορία!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια και εγω με difuser κάνω διάχυση και μια χαρα! (οταν λέτε sprite?)άσχετα ότι πήρα το reactor της ista απο eBay και δεν τον εχω βαλη ακόμα.....
Λογω του οτι πανω απο το diffuser έχω εναν μικρο κυκλοφοριτη, ρουφάει τις φυσαλίδες και τις διασπείρει παντού μέσα στο ενυδρείο, οπότε μου μοιάζει σαν να εχει sprite (το αναψυκτικο) μέσα!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01595 seconds with 11 queries