Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 09-06-09, 16:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο ειναι τοσο ομοφο και καθαρο το ενυδρειο που εχω παθει πλακα !
Η ελλειψη αλγεων, αν και νεο ενυδρειο, υποθετω οτι οφειλεται στην ικανη φυτομαζα απο την αρχη, και στην σωστη λιπανση. Για λεγε..

Τα endler-ακια ειναι κουκλια, και το γεγονος οτι τα αρσενικα ολα βγαινουν ομοια, αποδεικνυει ποσο καθαρα γενετικα ειναι.Εχω ενα μικρο θηλυκο που πρεπει οπωσδηποτε να δοθει...αν το θες ελα να το παρεις.Αν οχι απ οτι βλεπω απο την κοιλια της θηλυκιας σου, θα εχεις συντομα γεννα.

Το κοκκινο φυτο ειναι η Alternanthera reineckii και αμα δεν παει-δεν παει...τελειωσε. Θα σου βγαλει την πιστη !
Αν θες σου δινω αλλο κοκκινο, το Rotala macrandra που ειναι ακομα πιο ψυχοβγαλτικο στις απαιτησεις του.. ή Ludwigia repens που ειναι το πιο ευκολο.
Παντως φιλε μου εχεις φτιαξει σε συντομο χρονο, ενα φυτεμενο που θα το ζηλευαν πολλοι ! Μπραβο, αξιος !
Λοιπων οντως ουτε ιχνος αλγης Μαλλον επειδη μπηκαν πολλα φυτα κατευθειαν!! Απο λιπανση ακολουθησα τις συμβουλες σου ... Seachem flourish trace, potassium αν και αυθαιρετα πηρα και iron!! Απο δοσολογιες τις προτεινομενες που εχει το καθε ενα αλλα αντι για δυο φορες την εβδομαδα εγω εβαλα μια!! Το Alternanthera reineckii δεν παει με τιποτα ** αλλα με τιποτα λεμε!!! Ειναι ακομα αρχη ... και πολυ νεο το ενυδρειο ... αλλα εχω την εντυπωση μια ισορροπιας που με εκπλησει! Ισως ειναι το siporax απο το δισκοενυδρειο με τη τελεια βιολογια του! Επειδη επισης το ΝΟ3 ηταν μηδενικα αποφασισα να μην κανω αλλαγες νερου (απο τοτε που στηθηκε μονο μια αλλαγη εχω κανει 30%) και χθες μετρησα 10 NO3 και φυσικα 0 ΝΟ2 και 0 αμμωνια και ας τα στουμπωνω με τροφη τα ψαρακια και τις γαριδες! Φυσικα αναπληρωνω το νερο που εξατμιζεται (το οποιο ειναι αρκετο) ....

Φιλε N4505 πως πανε τα πραγματα στα στρατα?? Τελικα ποιος ειχε δικιο??. Ευχομαι να εισαι καλα εκει που εισαι... Να θυμασαι φιλε μου οτι το ταλεντο μου δεν ειναι τιποτα μπροστα στο δικο σου!! Οταν επιστρεψεις θα δουμε θαυματα απο σενα!

Φιλαρακο Kotsos και συνονοματε george1981 σε ευχαριστω πολυ πολυ για τα καλα σας λογια!!

Φιλε panos-alex/polis σε ευχαριστω και εσενα. Ειναι πολυ σημαντικη η γνωμη σου για μενα (λογω της εμπειριας σου) (δε ξεχναω οτι εχουμε κανονισει καφεδακο τωρα που?? Θα δουμε!!!).

Φιλε Krisos με την αγαπη σου στα ενυδρεια ειναι σιγουρο οτι οταν απολυθεις με το καλο θα στησεις ενα πολυ πιο ομορφο απο το δικο μου (αν δεν το εχεις κανει ηδη). Απο εμπειρια σε φυτεμενο εχω σχεδον μηδαμινη (αυτη ειναι η πρωτη μου προσπαθεια για ενα "σοβαρο" φυτεμενο) - μη σου πω οτι εσυ ξερεις περισσοτερα απο μενα!! Εχω τον απολυτο δασκαλο σαν βοηθεια ομως .... ποιον αλλο? Τον Αλεξανδρο!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01792 seconds with 11 queries