Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #45  
Παλιά 15-04-15, 08:52
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

καλημέρα!
energy52 είναι χάλια το προηγούμενο μήνυμα μου..

τα γκάπι θέλουν σταθερό ΡΗ=8, αυτό είναι το ιδανικό για αυτά.. το αυτοσχέδιο co2 είναι ασταθές και προκαλεί προβλήματα στα φυτά , βοηθάει την άλγη, γενικά χωρίς καθόλου co2 είναι καλύτερα για τα γκάπι..
αυτο το σύστημα co2 που έχεις δεν το γνωρίζω..

εγώ τώρα έχω γκάπι με co2 μαγια-ζάχαρι 1-2φυσ. / δευτερ. σε 85 λίτρα με πάρα πολλά φυτά με 2χ24w φως.. το έχω όσο σταθερο μπορεί να είναι με 3 μπουκάλια 1,5λτ που αλλάζονται διαδοχικά κάθε βδομάδα.. δεν έχω πρόβλημα στα γκάπι και ΡΗ=7,5 ΚΗ=14 άλλα ξανα τονίζω οτι το ΡΗ=8 χωρίς co2 είναι καλύτερα για αυτά τα ψάρια..

απο την στιγμή που έβαλες co2 η άλγη σαν φυτό και αυτή πήρε τα πάνω της σε συνδυασμό με τα πολλά θρεπτικά στο νερό σου ή κάποια αστάθεια ή την αργή ανάπτυξη των φυτών σου.. και έκανε πάρτι.. έκανες κάτι άλλο που μπορεί να προκάλεσε αλλαγές στην χημεία του νερού ή κάποια αστάθεια..?

το φως που έχεις είναι λίγο.. αν θέλεις και βάλεις το co2 θα πρέπει να βάλεις μια ακόμη τέτοια λάμπα.. μην κοιτάς τα watt που θα είναι πολλά παίζει ρόλο και το είδος του λαμπτήρα, η λάμπα που έχεις δίνει λιγότερο φως απο οτι μια φθορίου Τ5 η Τ8 (σωλήνας) στα 24watt..

μπορείς να μην έχεις καθόλου co2 με την λάμπα αυτήν και εύκολα φυτά και θα είναι οκ! όπως είπε και ο stav..

προσοχή στο λίπασμα.. η συχνές κάθε μέρα αλλαγές νερού το 1/4 ή 1/3 βοηθάει πολύ τα ψάρια και στο να υποχωρήσει η άλγη και να φύγουν τα πλεονάζων θρεπτικά.. κάνει reset σε όλα..

τα νιτρικά σου είναι πολλά γιατί και το νερό της βρύσης έχει πολλά..
το έχεις μετρήσει..? μέτρα και της βρύσης να ξέρεις τι παίζει..
τα ΝΟ3=20-25 δεν είναι κακό για τα ψάρια ούτε προκάλεσε αυτό την άλγη..

Διάχυση για co2 αν ξανά βάλεις κάνε με μια μικρή εσωτ. αντλία ή φιλτράκι που θα ρουφά το αέριο και η προπέλα του θα το σπάει σε πολύ μικρές φυσαλίδες και να είναι όσο πιο βαθιά κάτω στον πυθμένα..

ΥΓ. το ψευδώνυμο σου απο πού προέκυψε.. .. αν θέλεις μου λες...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01573 seconds with 11 queries