Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 28-10-14, 10:17
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Ωραιο θεμα,παντα ηθελα να το ανοιξω,αλλα κατι με κρατουσε.Βεβαια πιο γενικα,και για αλλα στερεοτυπα που επικρατουν.
Ξεκινησα με haps και mbuna μαζι σε 700 λιτρα.Τα κρατησα περιπου 2 χρονια μαζι δυχως κανενα προβλημα.Αναγκαστικα να τα δωσω γιατι τοτε ολοι ετσι μου ελεγαν,οτι ειναι λαθος,δεν ειναι σωστο,τρωνε διαφορετικα πραγματα,τα haps τρωνε τις mbunes,τα μεν ειναι πετροψαρα,τα δε ανοιχτου πελαγους.και αλλα διαφορα.Τελικα ακουσα τους μεντορες μου και εδωσα ολες τις mbunes και κρατησα τα haps,μετα απο δυο χρονια συνκατοικησης.Στην αλλαγη μου εμεινε κατα λαθος ενα μικρο αρσενικο labidochromis hongi στους δυο ποντους που δεν μου το εφαγαν τα <θηρια>Τωρα ειναι 5 χρονια στο ενυδρειο μου μονος,τρωει οτι τρωνε τα haps ,και ζει σαν λεβεντης αναμεσα στα <θηρια>

Διαβαζοντας αυτην την εισαγωγη μαλλον βγαλατε το συμπερασμα οτι ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι ,ναι ζουν και μαζι.Μεγα λαθος.οπως λεει και ο ενας φιλο μου,ολα ειναι σχετικα.

Γιαμενα το μεγαλο ερωτημα ειναι,τι πραγματικα ζηταμε απο ενα ενυδρειο.
1)Αν ζηταμε γεννες,οχι δεν κανουν μαζι.
2) >> >> Τζερτζελε ,χρωματα ποικιλια,και καπου καπου κατα την διαρκεια ζευγαρωματος καμια σφαλιαρα,ναι κανουν μαζι
3)Αν ζηταμε ομως ,την αναλυση ,να μαθουμε για καθε ψαρι,το πως συμπεριφερεται ,και να εχουμε εναν πραγματικο βιοτοπο,οσο το δυνατον πιο κοντα στην φυση,οχι δεν κανουν μαζι.

Αν υποθετικα ειχαμε ενα πενταμετρο ενυδρειο,τοτε αφοβα θα τα εβαζα μαζι,αλλα ειναι μυθος οτι τα haps τρωνε τις μπουνες στα ενυδρεια,σε μεγεθη φυσικα που κυκλοφωρουν στην πιατσα,και οχι κατι πραγματικα θηρια που υπαρχουν στην λιμνη.Οσο οτι τρωνε τον γονο,ε καλα οσοι εχουν συνοδοντιδες ξερουν οτι δεν μενει κανενα μικρο.

Τα μεγαλα haps (venustus) θελουν το λιγοτερο 1,80 μηκος.
Οι φροντοζες απο μονες τους ειναι ενα κεφαλαιο και δεν μπαινει με κανενα απο την λιμνη malaw γιατι ειναι <αργα> στρεσαρονται με τους τρελους μαλαβιανουςκαι κρυβονται ολη μερα πισω απο μια πετρα ,τα βαζουν με τους ομοιους τους ,με ολεθρια αποτελεσματα.Παθων ομιλει

Θα στεναχωρηθω ομως ,αν δω haps μαζι με mbunes σε 400 λιτρα ενυδρεια.Πιστευω αυτο το θεμα αφορα οσους εχουν 1,80+ μηκος ενυδρειο,και οχι μικροτερο απο αυτο
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01605 seconds with 11 queries