Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 26-03-08, 21:43
strinzis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετων? Δεν νομιζω να ζει τοσο, ενα ψαρι σε ποτηρακι

Και γω σε 45αρι τον εχω, αλλα δεν ξερεις τι μπορει να εχει περασει το ψαρι στη ζωη του. Δεν ειναι μονο τα λιτρα που πρεπι να του δινουμε.
Μπορει να εζησε σε αμμωνια (NH3/NH4) ή νιτρωδη (ΝΟ2) για λιγο καιρο (αστρωτο ενυδρειο), κοψε χρονο ζωης.
Μπορει να τον ειχαμε με αλλα ψαρια και στρεσαριζοταν, κοψε χρονο ζωης.
Μπορει να περασε αρρωστιες (απο το στρες), κοψε χρονο ζωης.
Μπορει να μην ειχε καλες συνθηκες νερου (ph, gH, kH) κοψε χρονο ζωης.


Δεν εχει σημασια παντως, εγω απλα εστειλα το ποστ για οσους εχουν μονομαχο και δεν ξερουν ποσο ζει, να μην μεινουν με εσφαλμενη αποψη περι εναμιση χρονου ζωης.
Ας απαντησω και εγω λοιπον και χωρις παρεξηγηση, μιας και ολοι εχουμε τον ιδιο σκοπο, που δεν ειναι αλλος απο την καλυτερη δυνατη φροντιδα των ψαριων μας!!θα δωσω μερικα στιχοια του ενυδρειου κατα τη διαρκεια ζωης του μονομαχου, για να βοηθησω ''ισως'' στο αν το ψαρακι εφυγε απο γηρατεια η καποια αλλη αιτια!
Το ενυδρειο ειναι 35 λιτρα, φυτεμενο με ανουμπιες, κερατοφυλλο,egeria και microsorium pteropus.Μεσα υπαρχουν δυο μικρες ριζες μοπανι και μια καρυδα!Σταθερη θερμοκρασια 26 βαθμοι, και οι μετρησεις μου εδειχναν σταθερα καθολη τη διαρκεια της ζωης του: NH3/NH4=0,NO2=0,NO3=5-10ppm,PH=7,5, GH=8-10. Οι αλλαγες γινονταν καθε 15 μερες 30%!
Μιας λοιπον και το θεμα της ηλικιας ειναι λιγο μπερδεμενο και οπως φανηκε αγνωστο στους περισσοτερους που αγοραζουν ενα ψαρακι απο καποιο μαγαζι,εκτος και αν προκειται για ψαρακια δικιας μας παραγωγης,θεωρησα και εγω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι το ψαρακι μου εφυγε λογο ηλικιας!

Μια φωτογραφια του!
http://www.picport.gr/u/78/i/P9300166.JPG
Φιλικα παντα!!

Υ.Γ. Εννοειται πως εδω ειμαστε ολοι ανοιχτοι σε σχολια και προτασεις!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01830 seconds with 11 queries