Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-05-06, 11:47
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή Προσοχη στις συνδεσεις των σωληνων!!!

Οποιοσ βιαζετε σκονταφτει ετσι κι εγω....
Μετα την καθιερωμενη αλλαγη νερου το ΣΚ ειπα να καθαρισω το φιλτρο. Αφου εγινε και αυτο επειδη στο καινουριο δεν εχω ακομα double tap connectors εβαλα ετσι το λαστιχο και ξεχασα και να το σφιξω....
Εχθες το απογευμα γυρναω σπιτι και βρισκω τα παντα γεματα νερο το ενα ενυδρειο σχεδον αδειο, χωρις ρευμα το σπιτι και τα ενυδρεια στους 21 βαθμους κτλ κτλ κτλ.....
Ειχε βγει το λαστιχο και το κοινωνικο ειχε αδειαζει εντελως πανω στο πολυμπριζο με αποτελεσμα να πεσει και η ασφαλεια.....
απο οτι ειδα στουσ χρονοδιακοπτες αυτο πρεπει να εγινε το προιγουμενο βραδυ στις 23:00 και εγω το ειδα τιν αλλη μερα στις 18:00.
αφου εβαλα τα φιλτρα παλι σε λειτουργια συμπληρωσα νερο και εκανα μια αλλαγη 50% στο αλλο ενυδρειο (το οποιο ειχε πριν τη μετρηση 0 αμμωανια και νιτριτη)...
Οι μετρησεις δειξανε 0 αμμωνια και 0 νιτριτη μετα απο 1 και μετα απο 5 ωρες (ομολογω πως μου φανηκε πολυ περιεργο!)
Δεν ταϊσα καθολου τα ψαρια ανεβασα σιγα σιγα την θερμοκρασια και σκοπευω να κανω αλλη μια αλλαγη σημερα 50% στο καθενα και συχνες αλλαγεσ για λιγες μερες (παραλληλα εβαλα φωτα για πολυ λιγο και τωρα τα εχω στισ 5 ωρες)....

φανταζομαι πως επρεπε να πλυνω τα φιλτρα με νερο ενυδρειου και να μην τα βαλω να δουλεψουν αμεσως με το νερο που ειχαν μεσα αλλα δεν το σκεφτηκα και πανω στην ταραχη μου το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να ανεβασω τον γενικο του ρευματος (βλακεια παλι γιατι δεν ειχα βγαλει τα πολυμπριζα απο τα νερα!))

Ηθελα να ρωτησω σας φαινεται λογικο να μην ανεβει καθολου η αμμωνια αφου τα φιλτρα ειχαν τοσες πολλες ωρες να λειτουργησουν? Εχετε να προτεινετε κατι ακομα να κανω??

Μητσος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01819 seconds with 11 queries