Θέμα: Mp scubaline 130
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 14-06-12, 14:29
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Κι ομως, ακομα και σε τοσο μεγαλο ενυδρειο φαινεται συνωστισμος*
Αν σε παιρνει η φιλτρανση με τοσο ταισμα που θα θελουν (και πιστευω οτι σε παιρνει), παλεψε το να τα κρατησεις με εβδομαδιαιες αλλαγες αντι για καθε 10.
Εξαλλου 30% κανεις καθε 10 και εχεις ΝΟ3 10ppm.
Ταιζω 2 φορες την ημερα μια ποικιλια τροφων εμποριου οι οποιες αποτελουνται απο flakes και granules (tetra, jbl,hikari,sera k tropical).Καθε 3-4 μερες σκετη σπιρουλινα.
Τα ψαρια τα εχω περιπου ενα 5μηνο με εξαιρεση τα κομετ που κοντευουν χρονο.Θελω να κρατησω 7-8 και να μπορεσω αν ειναι δυνατον να γερασω μ'αυτα....

Ερωτησεις
1. Τι ηλικιες εχουν τα ψαρια περιπου?.....
2. Δεν το αφηνεις να ανεβει πανω απο 24C το καλοκαιρι?....το εχω δει να φτανει μεχρι 24,4οC το πιο πολυ .Ο eliwell με τις υπαρχουσες θερμοκρασιες και ρυθμισεις ,κανει τα ανεμηστηρια να βαρανε κυριολεκτικα υπερωριες....
3. Το χειμωνα δεν πεφτει πιο χαμηλα απο 21C χωρις θερμανση? Στο σπιτι το χειμωνα εχω μονιμα το θερμοστατη της θερμανσης στους 21ο λογω επιλογης-αποψης.Οποτε ειναι εκει η θερμοκρασια.
4. Δεν χωραγαν 120αρια ανεμιστηρια?Το συγκεκριμενο ενυδρειο εχει -οπως και τα νεα ριο 400 διπλη μπαρα φωτισμου με Τ5 2 χ (2 χ54 watt).Εγω εχω αφαιρεσει την μια μπαρα και μαλιστα την εχω αντικαταστησει με αυτη του παλιοτερου μοντελου T8 2 χ 38 watt.Λαμπες ειχα καβα απο προσφορα του γνωστου καταστηματος στην Κηφισσια που τις συγκεκριμενες τις εδινε με 10 ευρω την μια(arcadia freshwater,original tropical).
Χωρος λοιπον υπαρχει για 12 αρια ανεμηστηρακια(60 παχος εχει το ενυδρειο)-μαλιστα εχω βρει καποια με 120+ cmf) απλα εβαλα τα υπαρχοντα απο το προηγουμενο ριο 300 που ειχα κρατησει.Καποια στιγμη θα γινει αναβαθμιση σιγουρα



ΥΓ Το μικρο (lido 120) με τα χρυσοψαρα ειναι το ενυδρειο που με ευχαριστει περισσοτερο απο ολα και μαλλον δεν θα αργησω να το κανω και εγω το μεγαλο (rio 400) με χρυσοψαρα
Αντε με το καλο Σπυρε!

* Αν και, ειχα διαβασει μια προπτυχιακή διατριβή συνχομπιστα στο πανεπιστημιο Θεσσαλιας, με πειραματισμο στο εργαστήριο υδατοκαλλιεργειών, που ειχε διαφορετικη αποψη, με θεμα την επίδραση της ιχθυοπυκνότητας στην ανάπτυξη κοινού χρυσόψαρου, και συμπερανε οτι αναπτυσονται καλυτερα σε πιο πυκνη ομαδα.Φυσικα ο τροπος του πειραματισμου και πολλες αλλες παραμετροι που μπορει να μην προσεχθηκαν ή να μην υπολογιστηκαν καθολου (πχ, η διαρκεια του πειραματος, οι παραμετροι του νερου, το ποσοστο θνησιμοτητας κλπ), παραμετροι δλδ που δεν απασχολουν τους εκτροφεις οσο τους χομπιστες, μπορει να εδιναν και διαφορετικα αποτελεσματα στον καθενα. Αυτη εχω διαβασει και εγω(ειναι-ηταν μελος και εδω αν δε κανω λαθος) και ειπα να προχωρησω και βλεποντας και κανοντας
-------------------------
..
Σπυρε, το οτι δινεις τοση αξια σ'αυτα τα τοσο παρεξηγημενα ψαρια ειναι πολυ σημαντικο.Ποσο μαλλον εσυ λοιπον, που σε οτι ασχολεισαι(τουλαχιστον με το θεμα ενυδρειο-δεν ετυχε να σε γνωριζω χρονια) εχεις τη ταση να το τελειοποιεις ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ορισμός του ζωντανού μαγνητίζων ενυδρείου.Εύγε Μιχαήλ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχαλακη εισαι τρελα με τα χρυσα σου τα ψαρελια!
Πρωτα θα παω εκκλησια και μετα στο γηπεδο.....ψεμματα δε λεω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maikl : 14-06-12 στις 14:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01834 seconds with 11 queries