Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 21-06-17, 10:14
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Γεια σας παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν ξέρω πως προέκυψε ότι θέλω την αεραντλία για να ρίξω τη θερμοκρασία, προφανώς δεν το διατύπωσα σωστά. Απλά στα παραπάνω ποστ αναφέρω την άνοδο θερμοκρασίας γιατί έμαθα (διαβάζοντας εδώ και τριγύρω) ότι μειώνει το οξυγόνο στο νερό.

Έμαθα επίσης για την ανατάραξη των ανεμιστήρων, έχω ήδη ανεμιστήρα και μου λείπει (ακόμα) ο controller αλλά τον λειτουργώ με χρονοδιακόπτη και έχω αρκετή εξάτμιση σε σημείο κάθε τρεις μέρες να χρειάζομαι αναπλήρωση αλλιώς ο κυκλοφορητής εκτίθεται.
Μια άλλη παράμετρος που διάβασα πρόσφατα (όχι εδώ) και δεν ξέρω αν όντως ισχύει είναι ότι στα ενυδρεία με καπάκι, το διοξείδιο που μέσω της ανατάραξης επιφανείας και ανταλλαγής αερίων απελευθερώνεται, τελικά εγκλωβίζεται πάνω από την επιφάνεια του νερού καθώς είναι βαρύτερο. Είτε ισχύει όμως κι αυτό είτε όχι, οι ανεμιστήρες φαντάζομαι το λύνουν.

Επίσης όταν πήρα το ενυδρείο το πρώτο που έμαθα από τον καταστηματάρχη ήταν να στρέψω την εξαγωγή του φίλτρου στην επιφάνεια για ανατάραξη. Και αυτό το έχω κάνει. Οσο περνάνε οι μέρες όμως από την αλλαγή η ροή σιγά σιγά πέφτει και μέχρι να καθαρίσω μπορεί η ανατάραξη να είναι ελάχιστη.

Είτε με controller είτε με χρονοδιακόπτη οι ανεμιστήρες δουλεύουν κατά διαστήματα.

Με όλα αυτά κακό είναι να βάλω και την αεραντλία; Επαναλαμβάνω και μερικές απορίες που διατύπωσα και πριν:
Παίζει ρόλο το που θα μπει ο διαχύτης μέσα στο ενυδρείο σε σχέση ειδικά με την εξαγωγή του φίλτρου;
Δημιουργεί ροή;
Είναι προτιμότερο να τον ρυθμίσω σε πολλές μικρές ή λίγες μεγάλες φυσαλίδες;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01585 seconds with 11 queries