Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 27-10-15, 14:09
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Ωραιο το θεμα σας, θα προσθεσω και εγω τη γνωμη μου. Να πω οτι στο παρελθον δούλευα για χρονια calcium reactor. Οταν ξαναγύρισα ειπα να δοκιμασω και το περίφημο balling αλλα μετα απο 8 μηνες ξαναπήγα σε calcium reactor.

Οτι και να πει καποιος, αν εχεις δουλεψει και τους δυο τρόπους, απλα δεν υπαρχει το balling. Απο οποια πλευρα και αν το δεις. Δυσκολότερο, τα ιχνοστοιχεια απο τα μπουκαλάκια traces για όποιον μετραει ειναι για γέλια το τι προσθέτουν, μετράς τρεις τιμες ξεχωριστα τακτικότατα, ο calcium reactor ειναι κλειδωμένη η αναλογια του και ισως να θελει καποιες διωρθωσεις καθε ...μηνα.

Τα ιχνοστοιχεια του reactor που πρόσθετη ειναι πολλα και το ταμείο στο τελος ειναι αρνητικό για το balling λογο κόστους χημικών σε βαθος χρονου. Θα μου πει κανεις οτι περνούμε τα "φθηνα" χημικα. Σωστα εως εδω, αλλα με εξαίρεση τη σοδα, ουτε Χλωριουχο ασβεστιο ουτε Χλωριουχο μαγνησιο χύμα δεν ξαναβαζω. Μετα απο μετρησεις ειδα οτι πρόσθεταν νιτρικα και τα δυο. Οι Κινέζοι μαλλον δεν ανακάτεψαν καλα. Και αυτο ειναι κατι που μπορω και μετράω, υπαρχουν ποσα που δεν μπορω να μετρησεις.

Για όποιον εχει αμφιβολια, εχω ακομα ενα λίτρο διαλύματος με μαγνησιο ετοιμο για balling. Σε 850 λιτρα ενα λίτρο που προστέθηκε σταδιακα σε δυο ημερες μου ανέβασε τα νιτρικα στο 60+ απο 2. ΕΥΤΗΧΩΣ σε μια βδομαδα έπεσαν στο 10 αφου το ενυδρειο αντέδρασε ποιο καλα απο οτι περίμενα, ενω τα κοραλια δεν κατάλαβαν σχεδον τιποτα. Το ...σύντομο του θέματος βοήθησε.

Να μην μακρυγορω, σε θεμα απόδοσης ο ρεακτορ ειναι καλυτερος μακράν, οποίος υποστιριζει το αντίθετο ειτε δεν εχει δοκιμασει και τους δυο τρόπους ειτε εχει καποιο συμφέρον. Σε θεμα κόστους σε βαθος χρονου ο ρεακτορ παλι κερδίζει. Αφου τα τεστ που θα "φας" ειναι λιγότερα, οι πρωτες ύλες πολυ ποιο φθηνές αναλογικά και σε θεμα ασφαλείας για το ενυδρειο θεωρω οτι εχουν τον ιδιο βαθμό ρίσκου. Η μια μέθοδος βάζει στο νερο διαφορα και θελει τακτικές αλλαγες νερου μονο για αυτο. Ενω εγω θελω να κανω αλλαγες γιατι θελω εγω. Η αλλη μέθοδος του reactor εχει μονο το θεμα ph που πρεπει να εχεις το νου σου αν τα εχεις ολα κλειστά, αλλα με ενα αξιοπρεπες ΚΗ τιποτα λαθος δεν παει.

Τωρα για το θεμα του αρχικού κόστους, αν δεν υπηρχε η jebao θα ηταν ακομα σπορ για τους λίγους. Με 350-400 € η περιστατικη και τα αυθεντικά fauna υλικα δεν το λες και φθηνό σπορ για να αρχίσεις. Περα του οτι για μικρες η μεσαίες καταναλώσεις η χρηση Kalkwasser κανει τελεια δουλειά!

Ο Κωστας τα λεει σωστα για εμενα, εχει απολυτο δικιο και στις ποσοτητες που ταΐζει η καθε μέθοδος το ενυδρειο και στο ποια ειναι ποιο "πλούσια". Ενα μονο θα αναφέρω, μόλις άλλαξα απο το φουλ balling, σε μια βδομαδα ειδα αλλα κοραλια, πραγματικα αλλα κοραλια. Σε τετοιο βαθμό που ειχα δει παλαιωτερα που έριχνα χερατα για μηνες μεχρι να ελθει η ωρα να βαλω τον reactor. Για εμενα δεν υπαρχει σύγκριση. Ειναι απλα αλλη κατηγορία.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01766 seconds with 11 queries