Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-03-06, 10:58
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή Νεο Malawi 160 lit.

Καλο απογευμα σε ολους....
Μετα απο αρκετο (πιστευω) διαβασμα αποφασισα να ξεκινησω ενα tank αποκλειστικα για malawi και συγκεκριμενα mbuna.
Θα ειναι 160λιτ (μονο ).
Για φιλτραρισμα θα χρησιμοποιηθουν δυο eheim ενα 2013 και 2213 που νομιζω ειναι αρκετα για τα λιτρα μου.

Ημουνα μεταξυ αυτων και Tanganika αλλα τελικα δεν θα προχωρησω λογω μεγεθους του ενυδρειου αλλα και του οτι αν παω σε τετοιο setup θα αναγαστω να βαλω μονο ενα ειδος, τα bichardi, αφου ειναι απο τα αγαπημενα μου και δεν μπορω να σκεφτω Tanganika χωρις αυτα....

Λοιπον απο αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα εχω καταληξει στα παρακατω:

Labidochromis caeruleus 1m/3-4f (ηρεμα)
Pseudotropheus socolofi1m/3-4f (λιγο ποιο aggressive)
αυτα προς το παρον μαζι με ενα pleco νομιζω ειναι OK.
Ο παραπανω συνδιασμος πιστευω με βαση αυτα που διαβασα (αλλα και τα χρωματικα μου γουστα ) να ειναι καλος και εδω θελω την γνωμη σας!
Καταρχην αν ταιριαζουν σαν ψαρια και κατα δευτερον κατα ποσο ειναι εφικτο να τα βρω... (ελπιζω και πιστευω να εχω πεσει μεσα και στα 2)

Εχω μαζεψει αμμο απο την θαλασσα (καθαρη απο την παραλια του χωριου μου στην πελλοπονησο και αυτο το ΣΚ αν το επιτρεψει ο καιρος θα μαζεψω και πέτρες αν και αυτες με την μηχανη ειναι προβλημα να κουβαληθουνε...
Λετε με αυτα να ειμαι καλυμενος για σκληροτητες και PH?

ηδη εχουν βρεθει και 3-4 κομματια σωληνα και ειναι ετοιμα για να τα <ντυσω> με αμμο και να σχηματισουν σπηλιες και αυτα μεσα στις πετρες...

Επειδη λογο ελειψης αυτοκινητου ειναι δυσκολο να βρω και να μεταφερω μεγαλο κομματι φελιζολ χωρις να σπασει, ειδα σε ενα παλιο post καποιος ανεφερε πως μπορουμε στον πατο του ενυδρειου αντι για φελιζολ να βαλουμε πλακακι... ειναι ασφαλεσ κατι τετοιο αν στρωσουμε ενα λεπτο στρωμα αμμου και πανω βαλουμε τα πλακακια?? σαν σκεψη μου φανηκε λογικο αλλα στην πραξη δεν ξερω τι γινετε....
ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01552 seconds with 11 queries