Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 08-06-14, 17:58
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ!

Το ενυδρείο είναι το ίδιο όπως στις τελευταίες φωτογραφίες που είχα ανεβάσει με μόνη εξαίρεση ότι μεγαλώσανε τα φυτά..

Υπάρχει περίπτωση να γίνουν κάποιες αλλαγές (αναγκαστικά) γιατί σκέφτομαι να βγάλω τον πλεκο και να του φτιάξω δικό του ενυδρείο γιατί α)έχει γίνει πολύ κτητικός και ο χώρος είναι περιορισμένος και β) έχω βαρεθεί να ξεβουλώνω το φίλτρο αφού μασουλάει από ξύλα μέχρι ξερά φύλλα, alder cones και καρύδες Ειδικά αυτά τα φύλλα..

Ανεβάζω δυο παλιότερες φωτογραφίες με το πλέγμα.
Είναι αυτό που βάζουμε σαν προστατευτικό τα δέντρα, στα μπαλκόνια κτλ.
Το έχω κόψει σαν Π όπως φαίνεται στην 1η φωτο και το έχω κολλήσει όπως στη 2η..Ουσιαστικά έκοψα κάποια τετραγωνάκια του πλέγματος και τα έδεσα με το Π χρησιμοποιώντας πετονιά.. Σ'αυτά πέρασα βεντούζες και το κόλλησα στο τζάμι..
Τις βεντούζες τις αγόρασα από μαγαζί με είδη σπιτιού/νοικοκυριού (φωτο 3)...Προφανώς έβγαλα τα γαντζάκια
Πλέον έχω βάλει μαύρο πλέγμα και δε φαίνεται καθόλου, το πράσινο φαινόταν πολύ αφύσικο στο όλο σύνολο.

Τα φυτά απλά τα στήριξα πάνω και οι ρίζες στο νερό.. Καθώς οι ρίζες μεγάλωσαν τυλίχθηκαν κάπως στο πλέγμα και τα φυτά σταθεροποιήθηκαν, όχι όμως εντελώς, γι' αυτό κάποια τα έχω σταθεροποιήσει με το πλαστικοποιημένο σύρμα που χρησιμοποιούμε στους κήπους.

Η αρχική μου σκέψη ήταν να φτιάξω diy γλαστράκια, σαν αυτά που χρησιμοποιούν στo riparium, αλλά προσωρινά είχα βολευτεί με το πλέγμα...και το έχω 2 χρόνια περίπου

@Ηλιας21
Τον L204, τον αγόρασα πριν 3,5 χρόνια από ένα πετ σοπ στη Θεσσαλονίκη. Από τότε τον έχω δει σε λίστες καταστημάτων, αλλά όχι και πολύ συχνά.
Πάντως αν σκέφτεσαι για ξυλοφάγο, να ξέρεις ότι λερώνει αρκετά...
Αλλά είναι πολύ όμορφος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN0012.JPG
Εμφανίσεις:  445
Μέγεθος:  174,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_9571.jpg
Εμφανίσεις:  432
Μέγεθος:  300,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  295003_P%20(500%20x%20621)[1].jpg
Εμφανίσεις:  412
Μέγεθος:  90,5 KB  
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01655 seconds with 12 queries