Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #62  
Παλιά 20-01-09, 10:57
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από clarck Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τοτε που τα πρωτοειδα ναι, αλλα οχι το τελευταιο διαστημα απ' οσο μπορω να διακρινω.
Το ότι δεν μεγάλωσαν καθόλου το τελευταίο διάστημα, έχει να κάνει με τις διάφορες θεραπείες που έχεις ήδη χρησιμοποιήσει και απλά τις κρατάς σε αναστολή.

Εντούτοις όμως πιστεύω ότι πρόκειται για αρχικά στάδια λεμφοκύστης, που προσβάλλει εκτός των άλλων και τα κυπρινοειδή. Είχα και εγώ παρόμοια περίπτωση πριν 4 χρόνια και είχα την τύχη να δω τα αρχικά της στάδια που ομολογουμένως είναι εκπληκτικά όμοια με τα συμπτώματα του ψαριού σου. Η μοναδική διαφορά είναι ότι στο δικό μου ψάρι ξεκίνησε από τα ραχιαία πτερύγια. Είδα την λεμφοκύστη να απλώνεται και πιο κάτω και να ξεχωρίζει σαν λευκοί και σκληροί όγκοι στο ψάρι. Έδρασα με συνδυασμό φαρμάκων Baκtobur και cyprinopur μετά από παρέμβαση ενός Αμερικάνου φίλου. Η ασθένεια προχώρησε ακόμα λίγο αλλά σταδιακά μετά παρόδου πολύ μεγάλου χρονικού διαστήματος υποχώρησε. Το ψάρι αυτό ζεί ακόμα στη λίμνη μου (ένα θυληκό comet). Εννοείται ότι η θεραπεία πρέπει να γίνεται απομονωμένα γιατί μιλάμε για πολύ δυνατό συνδυασμό φαρμάκων που καταστρέφει ιούς, βακτήρια, τα πάντα.

Αν και πολύ δύσκολη ασθένεια (ιος την προκαλεί), εντούτοις υπάρχει συνδιασμός φαρμάκων για την καταπολέμιση της. Πιστεύω ότι το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό ώστε να αντέξει το ψαράκι σου αυτή τη διαδικασία.

Δυστυχώς όμως, τότε δεν είχα τη σκέψη να βγάλω φωτογραφίες για τα στάδια της ασθένειας, ώστε να κρατηθούν σε αρχείο, πράγμα που με στεναχωρεί αφάνταστα. Σου προτείνω όμως να κάνεις υπομονή και να περιμένεις την απάντηση του φίλου Σωκράτη που είναι εξαιρετικά καλός σε τέτοια θέματα. Ίσως μάλιστα εγώ να κάνω και λάθος. Το μόνο σίγουρο είναι να μη βιαστείς καθόλου. Κράτησε την υπομονή σου, άσε ακόμα λίγο το ψάρι χωρίς αλάτια, θεραπείες και το πράγμα θα δείξει από μόνο του για το τι πραγματικά συμβαίνει. Με αυτόν τον τρόπο ίσως εξελιχθεί περισσότερο και εννοήσουμε καλύτερα την αιτία. Απλά ενημέρωνε τακτικά το θέμα και βγάζε φώτο για να υπάρχουν μετά από κάθε εξέλιξη.

ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑΚΙ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ!!!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01694 seconds with 11 queries