Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 23-06-16, 22:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σωστο μεν,αλλα το προβλημα δεν ειναι μονο η σταθεροτητα και το οικονομικο.
το μεγαλυτερο προβλημα(και αυτο ειναι προσωπικη μου γνωμη μονο) ειναι οτι θα ξοδεψεις λεφτα,για κατι που το ψαρι δεν θα το ευχαριστηθει.
δηλαδη θα εχεις μια γυαλιτσα στην οποια εχεις ριξει ενα σκασμο λεφτα(αναλογικα με το μεγεθος της),θα "σπαταλάς" χρονο για να κρατας σταθερες συνθηκες,και τελικα το ψαρι θα κολυμπαει σε ενα χωρο 30 επι 20 εκατοστα.
και τι καταλαβες?θα το λες ενυδρειο αυτο?

εκτος αυτου,οσο και αν εισαι απο πανω και να ακολουθεις ευλαβικα τη ρουτινα αλλαγων,δεν μπορεις να ταισεις το ψαρι οσο χρειαζεται για να το κρατας υγειες μακροπροθεσμα.
αν ταισεις 5 φορες τη μερα,στο τελος της μερας η αντε την επομενη θα θες αλλαγη.και καθε φορα που γινεται αλλαγη σε τοσο λιγα λιτρα,ειναι μεγαλυτερο το ρισκο αποτι σε ενα ενυδρειο 500λιτρων με δισκους.

το θεμα ειναι να εχεις ενυδρειο για να το χαιρεσαι και να χαλαρωνεις.οχι να σου βγαινει η πιστη.
και ο μονος τροπος να χαλαρωνεις εσυ,ειναι να ειναι χαλαρα και τα ψαρια που ζουνε στο ενυδρειο.
γιατι αν σου βγαινει η πιστη,καποια στιγμη θα βαρεθεις και θα το αμελησεις και τοτε τοχασες το ψαρι.
και σε τοσα λιτρα δεν θελει και πολυ.
οσο και να λεει οποιοσδηποτε πως ενα ψαρι(οπως ενας μονομαχος) ειναι χαλαρο σε 20 λιτρα,κανει λαθος.
εχω δει το ιδιο ψαρι και σε 15-20 λιτρα και σε 260.καμια σχεση.μερα με τη νυχτα.

γιαυτο επιμενω καθε φορα πως τα 20 λιτρα ειναι πολυ λιγα.
την εκανα κιεγω τη βλακεια μια φορα και δεν την ξανακανω.εζησε το ψαρι αλλα μου βγηκε η πιστη ενα καλοκαιρι.και για ποιο λογο?
γιατι μου την ειχε δωσει και ηθελα να εχω ψαρι σωνει και καλα...
και στο τελος,αφου περασα ενα καλοκαιρι ετσι σχεδον με τη γυαλα μαζι στις διακοπες,το λυπηθηκα να το βλεπω εκει μεσα και το εβαλα σε 70λιτρο.
και μετα σε λιμνη 260 λιτρα.με ενα μικρο διαλειμα ενδιαμεσα σε 450λιτρο

βεβαια ολα αυτα εχουν σαν δεδομενο πως ενδιαφερομαστε για την ευζωια των ψαριων μας.
αλλιως τζαμπα συζηταμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 23-06-16 στις 22:18
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01586 seconds with 11 queries