Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 07-03-16, 09:24
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Λοιπόν, πήρα το σάββατο μια γυάλα 10 λίτρα (οι διαστάσεις μετράνε 15 λίτρα αλλά το νερό που μέτρησα εγώ όταν το έβαζα μέσα ήταν λίγο παραπάνω από 10 λίτρα χωρίς να τη γεμίζω μέχρι επάνω τελείως γιατί αν τη γεμίσω μέχρι επάνω δεν έχω βρει ακόμη τρόπο να βάλω το κυκλοφοριτάκι έτσι που να χωράει και το τζαμάκι της γυάλας από πάνω) γιατί ακόμη και λίγο παραπάνω από αυτό η τιμή ανέβαινε δυσανάλογα και θεώρησα ότι δεν υπάρχει λόγος για τη μια ανούμπια νανακι που έβαλα μέσα.
Πήρα και μια λάμπα led και ένα θερμομετράκι.
Πήρα επίσης υπόστρωμα και ένα μαύρο χαλικάκι.
(και αντιχλωριο, ένα λίπασμα και ενυδρειακό βαμβάκι αν και είχα τελικά απ αυτό)
Έβαλα από κάτω το υπόστρωμα και από πάνω το χαλίκι αφού το ξέπλυνα πρώτα, έδεσα την ανούμπια σε μια πέτρα που είχα με πετονιά, έβαλα και το θερμόμετρο με βεντουζα στο τζάμι και το γέμισα με νερό.
Πήρα και το φίλτρο-κυκλοφοριτάκι που είχα, έβαλα ενυδρειακό βαμβάκι και το έβαλα κι αυτό μέσα. Έβαλα και το αντιχλώριο και το λίπασμα σύμφωνα με τις οδηγίες που έγραφαν επάνω.
Θα βάλω χρονοδιακόπτη για τη λάμπα σήμερα.
Αν έχει κάποιος να παρατηρήσει κάτι ως εδώ ας μου πει.
Η θερμοκρασία πάντως που τη μέτρησα είναι 22 βαθμοί.
Εγώ έχω να ρωτήσω τα εξής:
Της ανούμπιας οι ρίζες απ' ότι θυμάμαι δεν πρέπει να μπουν κάτω από το χαλίκι σωστά;
Πόσες ώρες να ρυθμίσω το χρονοδιακόπτη για τη λάμπα; 8; ή 12;
Η θερμοκρασία είναι καλή ή θα χρειαστώ και θερμοστάτη; (έχω έναν αλλά είναι λίγο μεγάλος και δεν ξέρω πως να τον σταθεροποιήσω και αν κάνει για αυτά τα λίτρα).
Στο νερό να κάνω μετρήσεις ή αφού έχω μόνο το φυτό μέσα είναι περιττό;
Το λίπασμα να το βάζω μια φορά τη βδομάδα;
Επίσης το νερό σήμερα θόλωσε λίγο, είναι φυσιολογικό;
Σε περίπτωση που η πέτρα είναι από τη θάλασσα τι πρόβλημα υπάρχει; (την έχω χρόνια και την έβαζα στις χελώνες που είχα παλιά και δεν μπορώ να θυμηθώ αν την αγόρασα. Νομίζω πως την αγόρασα πάντως γιατί στο πετ σοπ είχε τέτοιες ολόιδιες και νομίζω την πήρα κι αυτήν από κει πριν χρόνια)
Ξέχασα να βγάλω και μια φωτογραφία να σας δείξω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01671 seconds with 11 queries