Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 26-08-11, 23:37
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Καλησπέρα έχουν η γίνει κάποιες μικροαλλαγές στο ενυδρείο . στις 25 μέρες οι μετρήσεις του ενυδρείου ήρθανε σε φυσιολογικά επίπεδα μηδενικά No2 0 NO3 10-20 αμμωνία 0 , επίσης έχω φτιάξει και 2ο ενυδρείο μεσογειακό 200 LT επίσης ιδιοκατασκευή το skimmer με πατέντα όπου δουλεύει και αυτή άψογα κατά την γνώμη μου, όπως αναφέρω και παραπάνω δεκτες οι αιτιολογημένες απορρίψεις του skimmer .
Σύντομα θα ανεβάσω νέες φωτογραφίες και από τα δυο .
Τώρα για τις anemones έχω αφήσει μια γιατί καθόταν σε δύσκολα σημεία για τάισμα , αλλα έγινε ευθανασία σε μια όταν έστρωσε το ενυδρείο
και αυτό που έκανε ήταν να ανεβάσει για 3 ώρες NO2 και NO3 και έπειτα όλες οι μετρήσεις φυσιολογικές.

Όπως αναφέρω και παραπάνω θα με ενδιέφερε η άποψη σας περί skimmer και πως βγαίνει το συμπέρασμα ότι δεν κάνει τίποτα.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα το μεσογειακό όπως και ιδιοκατασκευή skimmer ειδικά σε αυτά τα λίτρα μέχρι να καταλάβω γιατί όχι . μπορούμε να κάνουμε και εάν πείραμα χρησιμοποιώντας μια tunze για 3 μέρες και την παραπάνω πατέντα όπου είμαι 99 % σίγουρος ότι θα βγάλουν το ίδιο υλικό ως απόρριμμα αν αυτός είναι ο μονος τρόπος που μπορούμε να δούμε εάν ένα skimmer δουλεύει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01471 seconds with 11 queries