Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 28-06-09, 19:24
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτο που εχω παρει εγω σαν μπουσουλα με την ενασχοληση μου με τα ενυδρεια και οχι μονο ειναι οτι ΠΟΤΕ δεν πρεπει να ειμαστε ΑΠΟΛΥΤΟΙ!
(Ο Borneman ειναι κατα της χρησης του σκιμερ , ενω ο Calfo γουσταρει overskimming! Tι εχετε να πειτε πανω σε αυτον? )

Δεν υπαρχουν στανταρ που να σου λενε βαλε 10 κιλα βραχο για καθε 100 λιτρα για τον πιο απλο λογο ,
οτι βραχος με βραχο διαφερει στο βαρος σε σχεση με τον ογκο που καταλαμβανει μεσα στο ενυδρειο.
Επισης δεν υπαρχουν στανταρ που να σου λενε οτι πρεπει να χρησιμοποιεις σκιμερ (αν και ειμαι υπερ της χρησης του)
εφοσον μπορεις να παιξεις με την φιλτρανση σου με παμπολλους τροπους.

Στο θεμα του βραχου ειμαι υπερ της δημιουργιας αερατων aquascape με 7-8% βραχο για να εχουνε χωρο τα ψαρακια για κολυμπι.


Εγώ εκεί που διαφωνώ είναι ότι ενώ έχετε εφαρμόσει μία μέθοδο στησίματος και συντήρησης του ενυδρείου σας την οποία εμπιστεύεστε γιατί την έχουν εμπιστευτεί κι άλλοι και βλέπετε ότι αποδίδει και στο σύστημα σας, όταν γίνεται μία σχετική ερώτηση υποστηρίζετε άλλα, με αποτέλεσμα να μπερδεύετε αυτόν που ρώτησε αλλά και πολλούς που διαβάζουν το θέμα.
Δηλαδή πετάτε κουβέντες του στιλ για παράδειγμα «βραβεύτηκε ενυδρείο με κυκλοφορία 10 επί» Αυτό αν δεν μπεις σε λεπτομέρειες να εξηγήσεις τι και πως δημιουργείς σύγχυση.
Λες τώρα εσύ ότι προτιμάς συστήματα με λιγότερο βράχο γιατί έτσι τα ψάρια θα έχουν περισσότερο χώρο για να μπορούν να κολυμπούν. Λάθος και το γνωρίζεις,το ψάρι θέλει πρώτον πολλούς χώρους για να κρυφτεί, να νιώσει ασφάλεια για να κολυμπίσει και αυτό το πετυχαίνεις σωστά μόνο αν βάλεις βράχο πάνω από το 10% των λύτρων σου. Νομίζω αυτό ισχύει για όλα τα είδη των ψαριών του θαλασσινού, αλλά αν ξέρεις εσύ κάτι άλλο πες μου το μπορεί να είμαι και λάθος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02414 seconds with 11 queries