Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 09-07-16, 15:17
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ.

Υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις ρε συ..Πχ έχω 4000κ λευκό ψυχρό της οσραμ.

Η ενυδρειακή 4000 που έχω είναι στο ροζ.

Απότι έχω καταλάβει παίζουν αυτά λίγο από εταιρία σε εταιρία.

Αυτή που αφαίρεσα ήταν μία daylight 865 της όσραμ.

Να σας πω κάτι..Έχω την αίσθηση πως αυτό το πράγμα κάνει κύκλο όπως και άλλες μορφές διατόμων..Απλά αυτό είναι πολύ επιθετικό καθώς μεγαλώνει υπερβολικά εντός 24ωρου. Η melosira πρέπει να ναι. Επιθετικό διάτομο τριχωειδές.
Αν και όταν με το καλό αποφασίσει να με αφήσει και μου επιτρέψει να ευχαριστηθώ το χόμπι (χτες καθάριζα 4 ώρες με το σωληνάκι της αεραντλίας :P ) τότε ίσως δοκίμαζα πάλι να φορέσω 3η λάμπα για ενίσχυση των πιο απαιτητικών φυτών μου..

Απλά δεν θα έβαζα ΗΟ λάμπα. Όλες αυτές οι ενυδρειακές καθώς και οι ΗΟ της όσραμ είναι πολύ δυνατές. Δεν μπορείς να υπολογίσεις τον κανόνα w/l με αυτές γιατί θα πέσεις έξω. Βρήκα πως έχουν 3 φορές μεγαλύτερη ένταση απότι οι τ8 και οι τ5 ΝΟ. Θα έβαζα οπότε μία Τ5 οικονομίας και μάλιστα στα 14w Και όχι στα 24 η οποία είναι λίγο πιο δυνατή από μία τ8. Θα έκανα ένα μπουστάρισμα δηλαδή αλλα όχι υπερβολές.

Έχω καταλάβει πως με όσο λιγότερο μπορείς να πας τόσο το καλύτερο. Αν θέλει η κούμπα 2 και της δώσεις 2 είναι καλύτερο από το να έχεις πλεόνασμα σε φως. Αυτό αντιλαμβάνομαι...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01421 seconds with 11 queries