Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 08-07-16, 20:44
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν θες ,μπορεις να αντικαταστησεις την 4000κ με μια 10000κ οπως ειναι η sylvania grolux ειναι πολυ γνωστη λαμπα και την εχουν τα περισσοτερα ηλεκτρολογια γυρω στα 8-10 ευρω.Ειναι ροζ η συγκεκριμενη
αφηνεις δηλαδη την daylight και την grolux.
Αποστόλη την γνωρίζω την συλβάνια, την είχα χρησιμοποιήσει σε ένα στήσιμο προηγούμενο.

Αλλά γιατί την προτείνεις εσύ; Σαν καλύτερη λάμπα για φυτά;

Η 4000 που έχω είναι μία 'σχετικά' ροζ λάμπα της EHEIM για φυτά. Δεν την γνώριζα καθόλου αλλά επειδή την έψαξα και την σύγκρινα και με φιρμάτες λάμπες όπως της arcadia είδα ότι είναι αρκετά καλή στα Pick της. Αυτό όμως που μου αρέσει πιο πολύ σε αυτή τη λάμπα είναι η ένταση της. Διατηρεί το High output παρόλο που είναι για φυτά. Σκέψου η συλβάνια είναι 850λούμεν και αυτή 1200. Θα μου πεις βέβαια..λεπτομέρειες..και ίσως δίκιο να χεις :P Αλλά ας βγάλει τα 15 της ευρώ πρώτα και μετά θα δοκιμάσω και κάτι ακόμα χααχχα!

Μία λάμπα χαμηλής έντασης και χαμηλών λούμεν ίσως θα ήταν μία καλή επιλογή για το μέλλον. Εφόσον καθαρίσω και έχω 0 άλγες και δω ας πούμε πως κάποια φυτά μου πιο δύσκολα δυσανασχετούν με τις 2 λάμπες.
Για να καταλάβεις έχω βάλει τώρα στο πρόγραμμα να δοκιμάσω την proserpinaca palustris cuba που θεωρείται αρκετά απαιτητική. Αν πχ μου δείξει πως δεν μεγαλώνει σωστά τότε μία τρίτη λαμπίτσα χαμηλής έντασης ίσως και χαμηλότερων watt πχ 14, Κάνει τη δουλειά.

Το σχέδιο βασικά αυτή τη στιγμή είναι χαμηλότερο φως και άφθονο διοξείδιο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01481 seconds with 11 queries