Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 07-12-12, 21:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Αα κ να προσθεσω οι τιμες που ειπα πιο πανω ειναι τελιωμενα ετοιμα ενυδρεια δεν χριεαζοντε τιποτα (απο οτι μου ειπαν)..
τα "τελειωμενα ετοιμα ενυδρεια" περιλαμβανουν συνηθως μια λαμπα της κακιας ωρας, ενα εσωτερικο φιλτρο για πεταμα και ενα φθηνο θερμαντηρα...
Ακομα και σε περιπτωσεις που εχω αγορασει ετσι λογο προσφορας τα εδωσα ολα τα "παρελκομενα" στο μαγαζι για να παρω μια τροφη η οποια τουλαχιστο μου ειναι πιο χρησιμη.
Γνωμη μου, παρε το 80ρακι, βαλε χαλικι η αμμο μη ασβεστολιθικα, παρε ενα θερμαντηρα καλης ποιοτητας κι ενα ανεμιστηρακι για το καλοκαιρι (οκ αυτο μπορεις να το αφησεις για αργοτερα), ενα καλο κανονικο εξωτερικο φιλτρο
http://www.petsupermarket.gr/3094/%C...-75-150lt.html αυτο ειναι σουπερ, πετας οτι υλικο περιλαμβανει και βαζεις μεσα μπλε σφουγκαρι, ελαφροπετρα και filterwool (με αυτη τη σειρα) γεμισε το με φυτα (βρες απο τις αγγελιες απο κλαδεματακια συγχομπυστων, συνηθως ποιανουν ευκολοτερα απο αυτα που θα αγοραζες απο μαγαζι) και μια η δυο λαμπες (η μια sylvania grolux και η αλλη οτι σ αρεσει, ειτε στο κιτρινο -προσωπικη επιλογη η sera tropical sun- ειτε μια απλη λευκη ).
Μετα αφου τα στησεις ολα αυτα κανε σωστο στρωσιμο (με αμμωνια η με τροφες η ακομα καλυτερα με μπολι ) κι οταν ειναι ολα ετοιμα βαζεις το ψαρακι σου.
Επιπροσθετα καλο ειναι να προμηθευτεις μερικα ειδη καλης ποιοτητας τροφη, φυλλα catappa και τυρφη για την προετοιμασια του νερου.
that's all


Παράθεση:
Νικο διστυχως εδω ροδο(ειναι μονο δυο μαγαζια που ασχολουνται με ψαρια, φυτα, ενυδρεια και αυτοαποκαλουνται πετ σοπ) η τιμες ειναι αυτες που λεει το παιδι αμα δεν πιανουν τα χερια σου εδω κατω ειναι σιγουρο οτι θα σε γδαρουν θα φτιαξουν παπουτσια με το δερμα σου και θα τους λες και ευχαριστω...Δεν φαντάζεσαι πλακα οταν πας να παραγγειλεις ψαρια η φυτα(με εκτυπωση φωτογραφιας πηγαινα συνυθως αλλα δεν..) τους λες το ονομα τους δειχνεις φοτο και σε κοιτανε οπως η αγελαδα που κοιταει το τρενο. σορρυ για το οφφ τοπικ αλλα θα εσκαγα
To ξερω μωρε, κι η πλακα ειναι πως η Ροδος εχει ενα σωρω συγχομπυστες...
Βασικα ελεγα για το μεγαλο μαγαζι στο Μαρμαρι, απεναντι στην Τουρκια, οχι στη Ροδο... Εχει -η μαλλον ειχε, γιατι τωρα δεν ξερω αφου εχω να παω χρονια- απιστευτες τιμες και δεν υπαρχει προβλημα συνενοησης

Παράθεση:
αναλογως αν θελεις να βαλεις μονομαχο θα πρεπει να υπολογισεις οτι κινειται σε νερο απο 7 μεχρι 20 εκατοστα υψος το πολυ.αρα μιλαμε για 36-40 λιτρα νερο σε αυτο το ενυδρειο.και γω σε τετοιες διαστασεις τον εχω αλλα προσωρινα και ετοιμαζομαι να φτιαξω μονος ενα.δοκιμασε μπας και βρεις ενα 60Χ60 το υψος δεν σε απασχολει και πολυ
60χ60 που να βρει?
το 80ρακι (που οπως λες γινεται 40ρι) ειναι μια χαρα απο αυτα του εμποριου, αλλιως παμε σε κατασκευη κλαι τελειωνει το ζητημα (εγω θα παω σε διμετρο προσεχως με 20 cm υψος και 50-60 cm πλατος... τελικη αποφαση)

Παράθεση:
αν λοιπον καταληξεις σε αυτο και βαλεις και αλλα ψαρακια μαζι με μονομαχο φροντισε να υπαρχουν μεσα καποια που να ειναι ρηχα
βασικα τα μονα που ταιριαζουν με μονομαχο ειναι οι μονομαχινες αλλα με προσοχη και δεν προτεινεται για αρχαριο.
Τα υπολοιπα που θελουν χαμηλο βαθος ειναι τα γκουραμια αλλα εννωειται ΔΕΝ ταιριαζουν (θα γινει αρενα το ενυδρειο με τετοιο συνδυασμο)
Τα kuhli loach ειναι μια χαρα συγκατηκοι, αλλα το κακο ειναι πως οσα και να βαλεις σπανια τα βλεπεις
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01956 seconds with 11 queries