Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 28-10-10, 00:30
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
]

Ποιόν macro χρησιμοποιείς δεν μου είπες.
Aυτον: Sigma 90mm 2.8. Ειναι εξαιρετικος σε ευκρινεια αλλα δεν υποστηριζει AF και πολλα απο τα συστηματα του φλας. Με λιγα λογια νοιvθω τον φακο πολυ καλα και δεν εχω προβλημα, αλλα ειναι αυτονομο κομματι και οχι συνολο. Δεν συνεργαζεται με το auto focus για γρηγορες ληψεις ουτε με το Nikon creative lighting system( NCLS) του SB 600.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harilaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλέξανδρε, η D60 είναι μηχανή με aps-c sensor. (το DX που λέει και η Nikon)
Για να χρησιμοποιήσεις σωστά τους υπάρχοντες dx φακούς σου, θα πρέπει και το καινούργιο σώμα σου να είναι dx.
Αν δεν πάρεις σώμα με μικρότερο αισθητήρα, τότε η FX μηχανή σου, θα κόβει pixels (crop).
Aν παω σε FX , θα κρατησω την D60 με τους φακους της. Η τιμη της ομως ειναι απαγορευτικη για να σκεφτομαι να παρω και εξτρα φακους συμβατους με την FX..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλέξανδρε, η διαφορά στα μεγαπίξελ ανάμεσα στην D60 και D90 είναι πάρα πολύ μικρή και επίσης η D90 ξεκινά από iso 200 (έχει 100 αλλά με boost). Καλύτερα κάνε λίγο υπομονή να πέσουν οι τιμές και να πας για περισσότερα Mpixel.

[To neatimage είναι πολύ καλό. Μπορείς να κάνεις διάφορα profile (iso/speed/f) και να κάνει από μόνο του όλη την δουλειά]
Τα pixel δεν ειναι και τοσο σημαντικα στα περισσοτερα θεματα που τραβαω εγω..
Θα το ξαναδοκιμασω το neat image μπας και καταλαβω πως δουλευει γιατι ειμαι και "στουρνος" στα κομπιουτεριστικα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01526 seconds with 11 queries